ELMS Features (6.x-1.0-alpha11) - en to id translation catalogue (53 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: delete
id: hapus

en: E-mail
id: Email

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Version
id: Versi

en: Login
id: Masuk

en: Parent
id: Induk

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Time
id: Waktu

en: Text
id: Teks

en: Table of contents
id: Daftar isi

en: Active
id: Aktif

en: Year
id: Tahun

en: Page
id: Halaman

en: Footer message
id: Pesan di bawah halaman

en: Site
id: Situs

en: System path
id: Path sistem

en: Term
id: Istilah

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Details
id: Rincian

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: System
id: Sistem

en: Week
id: Pekan

en: Color
id: Warna

en: Logout
id: Keluar

en: Add user
id: Tambah pengguna

en: Features
id: Fitur

en: Definition
id: Definisi

en: Site information
id: Informasi situs

en: Reference
id: Referensi

en: Glossary
id: Glosarium

en: Track
id: Telusuri

en: User management
id: Pengelolaan anggota

en: User name
id: Nama pengguna

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
id: Teks ini akan ditampilkan di bagian bawah semua halaman. Misalnya untuk menulis pernyataan hak cipta situs anda.

en: 1 comment | @count comments
id[0]: 1 komentar
id[1]: @count komentar

en: Edit content
id: Sunting konten

en: Timeline
id: Garis waktu

en: edit order and titles
id: edit judul dan urutan

en: User roles
id: Peran pengguna

en: Dates
id: Tanggal

en: Polls
id: Poling

en: book
id: buku

en: Content statistics
id: Statistik konten
