ELMS Features (6.x-1.0-alpha8) - en to nl translation catalogue (80 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: delete
nl: verwijderen

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Content
nl: Inhoud

en: Description
nl: Beschrijving

en: Version
nl: Versie

en: Login
nl: Inloggen

en: Place
nl: Plaats

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: Save
nl: Opslaan

en: Time
nl: Tijd

en: Text
nl: Tekst

en: Table of contents
nl: Inhoudsopgave

en: Active
nl: Actief

en: Year
nl: Jaar

en: Page
nl: Pagina

en: Footer message
nl: Voettekst

en: Site
nl: Website

en: System path
nl: Systeempad

en: Start Date
nl: Begindatum

en: End Date
nl: Einddatum

en: System
nl: Systeem

en: Inactive
nl: Inactief

en: Color
nl: Kleur

en: Stats
nl: Statistieken

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Add user
nl: Gebruiker toevoegen

en: Short Description
nl: Korte omschrijving

en: Site Name
nl: Sitenaam

en: Definition
nl: Definitie

en: Site information
nl: Websitegegevens

en: Reference
nl: Referentie

en: Glossary
nl: Woordenlijst

en: Track
nl: Opvolgen

en: User management
nl: Gebruikersbeheer

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Webform
nl: Formulier

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
nl: Een nieuw formulier of vragenlijst aanmaken. Resultaten en statistieken worden opgeslagen en zijn toegankelijk voor gebruikers met de juiste rechten.

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
nl: Deze tekst zal aan de onderkant van elke pagina worden weergeven. Bruikbaar voor het toevoegen van een copyrightmelding aan al uw pagina's.

en: 1 comment | @count comments
nl[0]: 1 reactie
nl[1]: @count reacties

en: Edit content
nl: Inhoud bewerken

en: Timeline
nl: Tijdlijn

en: E-mail (confirm)
nl: E-mail (bevestig)

en: Personal welcome message
nl: Persoonlijke welkomstboodschap

en: This welcome message will appear at the top of the e-mail notification sent to the new user.
nl: Deze welkomstboodschap zal bovenaan de e-mail staan die verstuurd wordt.

en: [!site_name] We have created an account for you
nl: [!site_name] Er is een gebruikersaccount aangemaakt voor u.

en: 
    We have created an account for you on !site
    !url.
    
    You can log in to the site with the following username and password
    
    !name
    !password
    
    Please change your password after the first time you log in.
    
    Welcome to !site
nl: 
    Er is een gebruikersaccount aangemaakt voor u op !site
    !url.
    
    U kunt inloggen met de volgende gebruikersnaam en wachtwoord
    
    !name
    !password
    
    Wanneer u voor de eerste keer inlogt dient u uw wachtwoord te veranderen,
    
    Welkom op !site

en: Import content
nl: Inhoud importeren

en: edit order and titles
nl: volgorde en titel wijzigen

en: User roles
nl: Gebruikersrollen

en: Importing
nl: Aan het importeren

en: Dates
nl: Datums

en: Previous Page
nl: Vorige pagina

en: Next Page
nl: Volgende pagina

en: export
nl: exporteer

en: Site settings
nl: Website-instellingen

en: Additional Settings
nl: Bijkomende instellingen

en: Course
nl: Cursus

en: Polls
nl: Enquêtes

en: book
nl: boek

en: Reactions
nl: Reacties

en: Section Number
nl: Sectienummer

en: Content statistics
nl: Inhoudsstatistieken

en: Additional Information
nl: Aanvullende informatie

en: System settings
nl: Systeeminstellingen

en: Administrative
nl: Beheerlink (administrative)

en: You have created an account for !name. The username and password have been sent along with log in instructions to the e-mail address !email.
nl: U heeft een gebruikersaccount aangemaakt voor !name. De gebruikersnaam en het wachtwoord zijn met de instructies naar !email gemaild.

en: Places
nl: Plaatsen

en: My Profile
nl: Mijn Profiel

en: Help page
nl: Helppagina

en: Reaction
nl: Reactie

en: Use this to add an event / task / container to the course's schedule
nl: Gebruik dit om een evenement, taak of slot aan het cursusschema toe te voegen

en: Add an Event
nl: Evenement toevoegen

en: Comment Statistics
nl: Reactiestatistieken
