Embedded Media Field (6.x-1.27) - en to fr translation catalogue (110 entries)

en: Flickr API Key
fr: Clé de l'API Flickr

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Preview
fr: Aperçu

en: Font Size
fr: Taille de la fonte

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Upload
fr: Transférer

en: file
fr: fichier

en: Locale
fr: Localisation

en: Your browser is not able to display this multimedia content.
fr: Votre navigateur n'est pas capable d'afficher ce contenu multimédia

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: General Settings
fr: Paramètres globaux

en: Color
fr: Couleur

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Duration
fr: Durée

en: Germany
fr: Allemagne

en: Australia
fr: Australie

en: Italy
fr: Italie

en: Mexico
fr: Mexique

en: Spain
fr: Espagne

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: Link to content
fr: Lier au contenu

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Replace
fr: Remplacer

en: profile
fr: profil

en: Video
fr: Vidéo

en: Embedded Video
fr: Vidéo Intégrée

en: Style Settings
fr: Paramètres de style

en: Allow fullscreen
fr: Autoriser le mode plein écran

en: Image path
fr: Chemin de l'image

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where images will be stored. Do not include trailing slash.
fr: Sous-répertoire optionnel dans "%dir" où seront stockées les images. Ne pas inclure le slash de fin.

en: Enable custom alternate text
fr: Activer le texte alternatif personnalisé (attribut "alt")

en: Enable custom title text
fr: Activer le texte de titre personnalisé (attribut "title")

en: Alternate text
fr: Texte alternatif

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
fr: Texte alternatif à afficher dans le cas où l'image ne peut pas être affichée.

en: Text to be displayed on mouse overs.
fr: Texte à afficher au survol de la souris.

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: YouTube API
fr: API YouTube

en: @preset image
fr: Image @preset

en: @preset image linked to node
fr: @preset image liée au nœud

en: @preset file path
fr: @preset chemin du fichier

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
fr: Erreur de transfert. Le serveur n'a pas pu déplacer le fichier %file vers la destination %destination.

en: Show related videos
fr: Montrer les vidéos similaires

en: Embed Code
fr: Code intégré

en: Maximum resolution for Images
fr: Résolution maximum des images

en: Supported
fr: Pris en charge

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Full Size Video
fr: Lightbox2 : Vignette de l'image -> Vidéo plein format

en: No link
fr: Aucun lien

en: Full screen mode
fr: Mode plein écran

en: developer's API
fr: API des développeurs

en: Thumbnail width
fr: Largeur de la vignette

en: Thumbnail height
fr: Hauteur de la vignette

en: Color 1
fr: Couleur 1

en: Color 2
fr: Couleur 2

en: Embedded video player options
fr: Options du player vidéo intégré

en: Override player color
fr: Surcharger la couleur du player

en: See video
fr: Voir la vidéo

en: Embedded Media Field configuration
fr: Configuration d'Embedded Media Field

en: Media settings
fr: Paramètres Media

en: Use SWFObject
fr: Utiliser SWFObject

en: Providers
fr: Fournisseurs

en: Allow content from %provider
fr: Autoriser le contenu en provenance de %provider

en: Enter the URL or Embed Code here. The embedded third party content will be parsed and displayed appropriately from this.
fr: Saisissez l'URL ou l'Embed Code ici. Le contenu tiers à insérer sera récupéré et affiché convenablement à partir de ceci.

en: The following services are provided: !urls
fr: Les services suivants sont fournis : !urls

en: (@provider ID: !value)
fr: (ID de @provider : !value)

en: Embedded Audio
fr: Audio Intégré

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Supported Types
fr: Types pris en charge

en: Flickr API
fr: API Flickr

en: Embedded Video Field
fr: Champ de vidéo intégrée

en: Override tag
fr: Supplanter l'étiquette

en: Web High Resolution
fr: Web haute résolution

en: Portable (other)
fr: Portable (autre)

en: Television
fr: Télévision

en: HDTV
fr: TVHD

en: Cell Phone
fr: Téléphone mobile

en: Flash video (flv)
fr: Vidéo Flash (flv)

en: Quicktime Movie (mov)
fr: Séquence Quicktime (mov)

en: Custom player colors
fr: Couleur de lecteur personnalisées

en: Override player colors
fr: Supplanter les couleurs du lecteur

en: Display border around player
fr: Afficher une bordure autour du lecteur

en: Use YouTube high quality content
fr: Autoriser le contenu haute qualité de YouTube

en: Font Color
fr: Couleur de Police

en: The selected file %name could not be saved.
fr: Le fichier sélectionné %name n'a pas pu être enregistré.

en: Embedded Image
fr: Image Intégrée

en: You may embed videos from the following providers %providers. Just add the video URL to your textarea in the place where you would like the video to appear, i.e. http://www.youtube.com/watch?v=pw0jmvdh.
fr: Vous pouvez intégrer des vidéos des fournisseurs %providers. Ajoutez simplement l'URL de la vidéo dans votre zone de texte à l'endroit où vous souhaitez que la vidéo apparaisse, par exemple http://www.youtube.com/watch?v=pw0jmvdh.

en: Filename:
fr: Nom du fichier :

en: Custom thumbnail
fr: Vignette personnalisée

en: New upload
fr: Nouveau transfert

en: Thumbnail title
fr: Titre de la vignette

en: Allow Fullscreen
fr: Autoriser le plein écran

en: Use JW FLV Media Player
fr: Utiliser JW FLV Media Player

en: Remove titles and ratings on videos
fr: Supprimer les titres et les votes des vidéos

en: JW FLV Media Player Options
fr: Options de JW FLV Media Player

en: YouTube Developer Key
fr: Clé développeur YouTube

en: JW FLV Media Player options
fr: Options de JW FLV Media Player

en:  - Duration
fr:  - Durée

en: Duration (mm:ss)
fr: Durée (mm:ss)

en: Duration (seconds)
fr: Durée (secondes)

en: Provider name
fr: Nom du fournisseur

en: Comment Settings
fr: Paramètres des commentaires

en: No Synchoronization
fr: Aucune synchronisation
