E-Publish (6.x-1.16) - en to pt translation catalogue (75 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: enabled
pt: ativo

en: weight
pt: peso

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Type
pt: Tipo

en: disabled
pt: inativo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: default
pt: predefinido

en: Number
pt: Número

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Guardar

en: Update
pt: Atualizar

en: Section
pt: Secção

en: Display
pt: Mostrar

en: <none>
pt: [nenhum]

en: Page layout
pt: Layout da página

en: Filter
pt: Filtro

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: operations
pt: operações

en: No posts available.
pt: Nenhuma entrada disponível.

en: By
pt: Por

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Published?
pt: Publicado ?

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi efetuada.

en: published
pt: publicado

en: Topic
pt: Tópico

en: Add section
pt: Adicionar secção

en: Edit section
pt: Editar secção

en: No.
pt: Não.

en: options
pt: opções

en: edit
pt: editar

en: not published
pt: não publicado

en: by
pt: por

en: Sections
pt: Secções

en: module list
pt: lista de módulos

en: Publications
pt: Publicações

en: Headlines
pt: Manchetes

en: Add publication
pt: Adicionar publicação

en: Edit publication
pt: Editar publicação

en: Add edition
pt: Adicionar edição

en: Edit edition
pt: Editar edição

en: Add topic
pt: Adicionar tópico

en: Edit topic
pt: Editar tópico

en: Descending order means that the most recent editions will appear at the top of the list.
pt: A ordem decrescente significa que as edições mais recentes aparecerão no topo da lista.

en: Top stories
pt: Melhores histórias

en: top stories
pt: melhores histórias

en: Miscellaneous stories
pt: Histórias diversas

en: Advertisement stories
pt: Histórias de publicidade

en: advertisement
pt: publicidade

en: Abstract
pt: Abstrato

en: Add Section
pt: Adicionar secção

en: URL path settings
pt: Configurações de URL

en: layout for this publication
pt: layout para esta publicação

en: current edition
pt: edição atual

en: Filter options
pt: Opções de filtro

en: Published in
pt: Publicado em
