Facebook social plugins integration (6.x-2.0-beta4) - en to de translation catalogue (57 entries)

en: Subscribe
de: Abonnieren

en: Comments
de: Kommentare

en: Recommendations
de: Empfehlungen

en: Content types
de: Inhaltstypen

en: Settings
de: Einstellungen

en: Font
de: Schriftart

en: Small
de: Klein

en: Teaser
de: Anrisstext

en: type
de: Typ

en: User
de: Benutzer

en: Node
de: Beitrag

en: Node links
de: Beitraglinks

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: standard
de: Standard

en: Domain
de: Domäne

en: Color
de: Farbe

en: description
de: Beschreibung

en: send
de: senden

en: large
de: groß

en: Base URL
de: Basis-URL

en: Full node
de: Vollständiger Beitrag

en: Number of posts
de: Anzahl der Beiträge

en: 1 comment | @count comments
de[0]: 1 Kommentar
de[1]: @count Kommentare

en: Border color
de: Rahmenfarbe

en: Preset
de: Voreinstellung

en: Node content
de: Beitragsinhalt

en: Presets
de: Voreinstellungen

en: Markup type
de: Ausweisungtyp:

en: Profile URL
de: Profil-URL

en: Like
de: Gefällt mir

en: Facebook social
de: Facebook Social

en: Settings for facebook social plugins.
de: Einstellungen für Facebook Social Plugins.

en: The width of the plugin in pixel
de: Die Breite des Plugin in Pixel

en: Layout style
de: Anordnung

en: like
de: Gefällt mir

en: recommend
de: empfehlen

en: dark
de: dunkel

en: light
de: dünn

en: The verb to display in the button
de: Das Verb auf der Schaltfläche

en: The color scheme of the plugin
de: Farbschema des Plugins.

en: Color Scheme
de: Farbschema

en: Your facebook application locale
de: Spracheinstellung Ihrer Facebook-Anwendung

en: urls mode
de: URL Einstellungen

en: Check to automatically detect current node's language based on the settings below. Uncheck this if you want to force the node to use the default facebook locale set earlier
de: Aktivieren, um die Sprache des aktuellen Beitrags entsprechend der folgenden Einstellungen zu erkennen. Deaktivieren, um die zuvor ausgewählte Facebook Standardspracheinstellung für den aktuellen Beitrag zu erzwingen.

en: App ID
de: App-ID

en: preset
de: Voreinstellung

en: Always post to friends
de: Immer an Freunde senden

en: Create a block
de: Einen Block erstellen

en: Facebook Page URL
de: Facebook-Seiten-URL

en: Strip language
de: Sprachinformationen entfernen

en: Facebook like button plugin
de: Facebook "Gefällt mir"-Schaltflächen Plugin

en: Like box
de: "Gefällt mir" Box

en: Facebook likebox plugin
de: Facebook "Gefällt mir"-Box Plugin

en: Facebook send plugin
de: Facebook "Teilen" Plugin

en: View modes
de: Inhaltsdarstellungen

en: <p> Get the ID of your facebook app or create a new facebook app : !url.</p>
                            Make sure that the "Site URL" matches your domain exactly.</p>
de: <p> ID der Facebook Anwendung holen oder neue Facebook Anwendung erstellen  : !url.</p>
                            Die "Site URL" hat der Domain der Seite exakt zu entsprechen.</p>
