Facebook-style Micropublisher (6.x-2.0-rc1) - en to ar translation catalogue (42 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Operations
ar: عمليات

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Enabled
ar: مفعل

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: File path
ar: مسار الملف

en: Password
ar: كلمة المرور

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Link
ar: رابط

en: Name
ar: الاسم

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Configure
ar: ضبط

en: file
ar: ملف

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: security
ar: أمن

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Spam link deterrent
ar: حاذف روابط السخام

en: Video
ar: فيديو

en: Attach
ar: أرفق

en: Document
ar: وثيقة

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: file system
ar: نظام الملفات

en: Autoplay
ar: تشغيل آلي

en: Plugin settings
ar: إعدادات البرنامج الملحق

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: The directory %directory is not writable
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ar: الدليل %directory لا يمكن الكتابة فيه؛ إذ ليست له الصلاحيات الصحيحة.

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
ar: عند تفعيله، يضيف دروبال ‪rel="nofollow"‬ لكل الروابط كإجراء لتقليل مفعول السخام. سوف يمنع ذلك محركات البحث من تتبع الروابط الصحيحة، و لذلك فمن الأفضل تفعيله للمستخدمين غير المسجلين.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ar: حجم الملف %filesize وهو ما قد يتجاوز حصتك من القرص (%quota).

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة كبيرة جدا؛ الحد الأقصى هو %dimensions بكسل.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ar: الصورة صغيرة جداً؛ الحد الأدنى هو %dimensions بكسل.

en: Path settings
ar: إعدادات المسارات
