FCKeditor - WYSIWYG HTML editor (6.x-2.4) - en to id translation catalogue (103 entries)

en: delete
id: hapus

en: Administer
id: Kelola

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: None
id: Tiada

en: Save
id: Simpan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Include
id: Termasuk

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Expanded
id: Diluaskan

en: Roles
id: Peran

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Warning
id: Peringatan

en: Width
id: Lebar

en: help page
id: halaman bantuan

en: Example
id: Contoh

en: here
id: di sini

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Security
id: Keamanan

en: Default state
id: Status bawaan

en: Basic setup
id: Pengaturan dasar

en: Profile name
id: Nama profil

en: Roles allowed to use this profile
id: Peran yang diizinkan untuk menggunakan profil ini

en: Show disable/enable rich text editor toggle
id: Tampilkan tombol hidupkan/matikan rich teks editor

en: Editor appearance
id: Tampilan editor

en: Cleanup and output
id: Bersihkan dan keluaran

en: Editor CSS
id: Pengedit CSS

en: CSS path
id: Jalur CSS

en: Profile
id: Profil

en: You must give a profile name.
id: Anda harus memberikan nama profil

en: filters
id: filter

en: Visibility settings
id: Pengaturan visibilitas

en: Minimum rows
id: Minimum baris

en: Use inclusion or exclusion mode
id: Gunakan mode inklusi atau eksklusi

en: Start the toolbar expanded
id: Mulai kembangkan toolbar

en: The toolbar start expanded or collapsed.
id: Toolbar mulai dikembangkan atau dimekarkan.

en: File browser settings
id: Pengaturan peramban berkas

en: Collapsed
id: Dikempiskan

en: Show
id: Tampilkan

en: Web File Manager
id: Manajemen Berkas Web

en: profile
id: profil

en: or
id: atau

en: Style
id: Gaya

en: User management
id: Pengelolaan anggota

en: Permissions
id: Izin

en: permission
id: kewenangan

en: Templates
id: Templat

en: Line break converter
id: Pengubah baris baru

en: Role precedence
id: Peran yang didahulukan

en: Site configuration
id: Konfigurasi situs

en: Examples
id: Contoh

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Profiles
id: Profil

en: Skin
id: Kulit

en: Create new profile
id: Buat profil baru

en: clone
id: Klon

en: Image Browser
id: Peramban Citra

en: permissions
id: Izin

en: XSS Filter
id: Filter XSS

en: XSS Filter.
id: Filter XSS.

en: If toggle is enabled, popup window must be disabled.
id: Jika toggle dihidupkan, jendela popup harus dimatikan.

en: Double quotes are not allowed in CSS path.
id: Kutipan ganda tidak diizinkan dalam jalur CSS.

en: Enter valid path, do not surround it with quotes.
id: Masukkan jalur yang valid, jangan kelilingi dengan kutipan.

en: Double quotes are not allowed in path.
id: Kutipan ganda tidak diizinkan dalam jalur.

en: Enter valid, semicolon separated, list of HTML font formats (no semicolon at the end of list expected).
id: Masukan tervalidasi, titik koma terpisah, daftar format font (HTML) (tidak memiliki titik koma pada akhir baris)

en: Path to uploaded files is required.
id: Jalur ke berkas terunggah diperlukan

en: Absolute path to uploaded files is required.
id: Jalur absolut untuk berkas terunggah diperlukan

en: Create global profile
id: Buat profil global

en: Update global profile
id: Perbarui profil global

en: create a new profile
id: buat profil baru

en: create the global profile
id: buat profil global

en: Switch to plain text editor
id: Ganti ke editor teks biasa.

en: Switch to rich text editor
id: Ganti ke editor teks kaya

en: If this option is enabled a link to a popup window will be used instead of a textarea replace.
id: Jika opsi ini diaktifkan link ke jendela popup akan digunakanselain teks area digantikan

en: Auto-detect language
id: Deteksi bahasa otomatis

en: Use auto detect user language feature.
id: Gunakan fitur deteksi bahasa pengguna secara otomatis

en: Global profile already exist. Only one global profile is allowed.
id: Profil global telah ada. Hanya satu profil global yang diizinkan.

en: Main setup
id: Pengaturan utama

en: Fields to exclude/include
id: Kolom untuk eksklusi/inklusi

en: Force simplified toolbar on the following fields
id: Paksa bilat alat sederhana pada kolom tersedia

en: Security filters
id: Filter keamanan

en: Please choose carefully all filters that protect your content (probably not all filters listed below are security filters).
id: Silakan pilih secara hati-hati seluruh filter yang melindungi konten Anda (mungkin tidak semua filter yang tercantum di bawah adalah filter keaman).

en: Security settings
id: Pengaturan keamanan

en: Choose a default skin.
id: Pilih kulit bawaan

en: Enter mode
id: Mode masuk

en: Shift + Enter mode
id: Mode Shift + Enter

en: Font formats
id: Format font

en: Join summary
id: Gabungkan ringkasan

en: Split summary at cursor
id: Pisahkan ringkasan pada kursor

en: Show field name hint below each rich text editor
id: Tampilkan petunjuk nama kolom di bawah tiap rich teks editor

en: Configure the rich text editor.
id: Konfigurasi editor rich text

en: Use theme CSS
id: Gunakan CSS tema

en: Define CSS
id: Tentukan CSS
