Features (6.x-1.1) - en to fa translation catalogue (35 entries)

en: Status
fa: وضعیت

en: Actions
fa: عملکردها

en: Description
fa: شرح

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Version
fa: نسخه

en: Edit
fa: ویرایش

en: Name
fa: نام

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Views
fa: نماها

en: View
fa: مشاهده

en: Manage
fa: مدیریت

en: Check
fa: بررسی

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Signature
fa: امضا

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Normal
fa: عادی

en: State
fa: وضعیت

en: Cleanup
fa: پاک سازی

en: Other
fa: ساير

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Menus
fa: منوها

en: Fieldgroup
fa: گروه فیلد

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fa: نشانی %url معتبر نیست؛ لطفا یک نشانی معتبر و کامل مانند: http://www.example.com/feed.xml وارد کنید.

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Menu links
fa: پیوندهای منو

en: Checking...
fa: در حال بررسی...

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Dependency
fa: وابستگی

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fa: نام خواندنی توسط ماشین باید فقط حروف کوچک, شامل اعداد, و خط زیر باشد.
