File (Field) Paths (6.x-1.5) - en to it translation catalogue (12 entries)

en: File path
it: Percorso del file

en: File name
it: Nome del file

en: Warning
it: Avviso

en: security
it: sicurezza

en: Replacement value
it: Valori di sostituzione

en: The directory %directory does not exist.
it: La cartella %directory non esiste.

en: The directory %directory is not writable
it: La cartella%directory non è scrivibile

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
it: La cartella %directory non è scrivibile, perché non sono stati impostati i permessi adeguati.

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where files will be stored. Do not include trailing slash.
it: Sottocartella opzionale all'interno di "%dir" dove salvare i file. Non includere slash (/) iniziali o finali.

en: File name without extension
it: Nome del file senza estensione

en: File extension
it: Estensione del file

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
it: Avviso di sicurezza: Impossibile scrivere il file .htaccess. Si prega di creare un file .htaccess nella cartella %directory, contenente le seguenti linee:<br /><code>!htaccess</code>
