File (Field) Paths (6.x-1.5) - en to lt translation catalogue (12 entries)

en: File path
lt: Failo kelias

en: File name
lt: Failo pavadinimas

en: Warning
lt: Įspėjimas

en: security
lt: saugumas

en: Replacement value
lt: Keičiama reikšmė

en: file system
lt: Failų sistema

en: The directory %directory does not exist.
lt: Katalogas %directory neegzistuoja.

en: The directory %directory is not writable
lt: Katalogas %directory  neįrašomas

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
lt: Katalogas %directory neįrašomas, nes jis neturi atitinkamų leidimų

en: File name without extension
lt: Failo pavadinimas be plėtinio

en: File extension
lt: Failo plėtinys

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
lt: Saugumo įspėjimas: Byla .htaccess neįrašoma. Prašome sukurti .htaccess bylą %directory direktorijoje su šiomis eilutėmis:<br><code>!htaccess</code>
