File Framework (6.x-1.0-alpha6) - en to id translation catalogue (102 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Images
id: Gambar

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Audience
id: Pemirsa

en: more
id: selengkapnya

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Download
id: Unduh

en: view
id: tampilan

en: File information
id: Informasi berkas

en: Size
id: Ukuran

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Image
id: Gambar

en: Parent
id: Induk

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Move
id: Pindah

en: Open
id: Buka

en: Archive
id: Arsip

en: Archives
id: Arsip

en: Views
id: View

en: View
id: Lihat

en: The configuration options have been reset to their default values.
id: Opsi konfigurasi sudah dikembalikan ke nilai standarnya.

en: Display
id: Tampilan

en: Text
id: Teks

en: Attachment
id: Lampiran

en: Settings for @role
id: Pengaturan untuk @role

en: Upload
id: Unggah

en: Check
id: Periksa

en: Files
id: Berkas

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: All
id: Semua

en: Module
id: Modul

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Filter
id: Saring

en: Fields
id: Bidang isian

en: 1 attachment | @count attachments
id[0]: 1 sisipan
id[1]: @count sisipan

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Medium
id: Sedang

en: Code
id: Kode

en: Other
id: Lainnya

en: Not installed
id: Tidak terpasang

en: Visibility settings
id: Pengaturan visibilitas

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Attachments
id: Sisipan

en: File attachments
id: Sisipan file

en: Show
id: Tampilkan

en: Clear
id: Bersihkan

en: Browser
id: Peramban

en: Alignment
id: Perataan

en: Installed
id: Terinstal

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
id: Batasan maksimal dalam pengaturan PHP anda untuk mengunggah satu file adalah %size

en: Attach new file
id: Sisipkan file baru

en: Attach
id: Sisipkan

en: Formats
id: Format

en: Allowed file extensions
id: Ekstensi berkas yang diperbolehkan

en: upload files
id: mengunggah file

en: Please wait...
id: Mohon tunggu...

en: is
id: adalah

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Audio file
id: File Audio

en: User's {users}.uid.
id: {users}.uid anggota.

en: Embed
id: Lekatkan

en: File download
id: Unduh file

en: No preview
id: Tanpa pratinjau

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Properties
id: Properti

en: File browser
id: Penelusuran berkas

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: File system
id: Sistem berkas

en: Video file
id: File Video

en: 1 view | @count views
id[0]: 1 kali dilihat
id[1]: @count kali dilihat

en: The file's MIME type.
id: Jenis MIME dari berkas

en: Whether the file should be visibly listed on the node: yes(1) or no(0).
id: Apakah file akan terlihat dalam node: ya(1) atau tidak(0).

en: File upload
id: Unggah File

en: The size of the file.
id: Ukuran berkas.

en: The MIME type of the file.
id: Tipe MIME dari berkas.
