File Framework (6.x-1.0) - en to fr translation catalogue (163 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Reset to defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Value
fr: Valeur

en: Groups
fr: Groupes

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Audience
fr: Auditoire

en: more
fr: plus

en: Enable
fr: Activer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Download
fr: Téléchargement

en: view
fr: voir

en: File information
fr: Information sur le fichier

en: File
fr: Fichier

en: Size
fr: Taille

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Move
fr: Déplacer

en: Insert
fr: Insérer

en: Open
fr: Ouvert

en: Archive
fr: Archiver

en: Views
fr: Vues

en: View
fr: Voir

en: The configuration options have been reset to their default values.
fr: Les options de configuration ont été réinitialisées à leurs valeurs par défaut.

en: Display
fr: Affichage

en: Text
fr: Texte

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Settings for @role
fr: Paramètres pour @role

en: Upload
fr: Transférer

en: Check
fr: Vérifier

en: Files
fr: Fichiers

en: file
fr: fichier

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Create
fr: Créer

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: All
fr: Tout

en: Filter
fr: Filtrer

en: Fields
fr: Champs

en: Gallery
fr: Galerie

en: 1 attachment | @count attachments
fr[0]: @count fichier attaché
fr[1]: @count fichiers attachés

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Medium
fr: Moyen

en: download
fr: télécharger

en: preview
fr: aperçu

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Other
fr: Autre

en: Kind
fr: Type

en: Not installed
fr: Non installé

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Close
fr: Fermer

en: Visibility settings
fr: Paramètres de visibilité

en: Folders
fr: Dossiers

en: Folder
fr: Répertoire

en: Modified
fr: Modifié

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: File attachments
fr: Fichiers attachés

en: Pending
fr: En attente

en: Show
fr: Afficher

en: Clear
fr: Vider

en: Browser
fr: Navigateur

en: Lines
fr: Lignes

en: Alignment
fr: Alignement

en: Video
fr: Vidéo

en: Installed
fr: Installé

en: My files
fr: Mes fichiers

en: Failed
fr: Échec

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fr: Vos paramètres de PHP limitent la taille maximale de chaque transfert à %size.

en: Attach new file
fr: Attacher un nouveau fichier

en: Attach
fr: Attacher

en: Download link
fr: Lien de téléchargement

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: File management
fr: Gestion de fichiers

en: upload files
fr: transférer des fichiers

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Hide
fr: Masquer

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Button settings
fr: Paramètres du bouton

en: Type:
fr: Type :

en: Vocabulary settings
fr: Paramètres de vocabulaire

en: Uploading...
fr: Transfert...

en: Create folder
fr: Créer un répertoire

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: Maintenance settings
fr: Paramètres de maintenance

en: Created:
fr: Créé :

en: User's {users}.uid.
fr: {users}.uid de l'utilisateur.

en: Image file
fr: Fichier image

en: Embed
fr: Intégré

en: File download
fr: Téléchargement de fichier

en: hide
fr: masquer

en: No preview
fr: Aucun aperçu

en: Previews
fr: Aperçus

en: Words
fr: Mots

en: Characters
fr: Caractères

en: No link
fr: Aucun lien

en: Author:
fr: Auteur :

en: Properties
fr: Propriétés

en: File browser
fr: Explorateur de fichiers

en: MIME type
fr: Type MIME

en: The maximum upload size is %filesize.
fr: Taille maximale du fichier : %filesize.

en: Show the available generated previews for the files.
fr: Montrez les aperçus générés disponibles pour les fichiers.

en: Generated (converted) files
fr: Fichiers générés (convertis)

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: Info link
fr: Lien Infos

en: The default size is 800x600.
fr: La taille par défaut est 800x600.

en: Additional MIME detection
fr: Détection MIME supplémentaire

en: Conditional
fr: Conditionnel

en: Whether to always attempt MIME type autodetection on the server side for any uploaded file from the contents of the file, regardless of whether the client supplied MIME type information or the MIME type can be extracted from the file extension using the table below. The MIME type extraction will be done using 'fileinfo ' PHP extension or 'file' unix utility whichever is available on the server. Your choice here depends on how well-setup your server is for proper MIME detection and how much you trust your users' web browsers to report correct MIME types. Unless you are very sure of what you are doing, you are advised to leave this disabled, which corresponds with Drupal's default behavior.
fr: Faut-il toujours essayer d'autodétecter du côté du serveur le type MIME de tous les fichiers transférés à partir de leur contenu, même si le client a fourni des informations de type MIME ou si le type peut être déduit de l'extension du fichier en utilisant la table ci-dessous. L'autodétection du type MIME sera fait avec l'extension PHP 'fileinfo' ou avec l'utilitaire UNIX 'file', suivant ce qui est disponible sur le serveur. Votre choix ici dépend de la qualité de configuration de votre serveur pour la détection de type MIME, et de la confiance que vous avez dans le navigateur des utilisateurs pour envoyer des informations MIME correctes. À moins d'être sûr de ce que vous faites, il est recommandé de laisser cette option désactivée, ce qui correspond au comportement par défaut de Drupal.

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: These settings govern how a MIME type is assigned for a file. Uploaded file carries on the MIME type sent by the browser uploading the file. Some browsers do not send the MIME type or set it to be an 'application/octet-stream'. If the MIME type for a uploaded file is not known or if it is 'application/octet-stream', the system uses the table below to find the correct MIME type based on the file extension. If several MIME types claim the same file extension, a first mapping in the table wins. The table rows can be overwritten in the "Custom MIME types" section. The "Additional MIME detection" section allows to perform additional MIME type detection on the server side judging from the contents of the file rather than the file extension or information sent by the browser.
fr: Ces paramètres déterminent comment un type MIME est attribué à un fichier. Les fichiers transférés contiennent un type MIME fourni par le navigateur pendant le transfert. Certains navigateurs n'envoient pas de type MIME ou le déclarent comme "application/octet-stream". Si le type MIME n'est pas connu ou s'il est "application/octet-stream", le système utilisera la table ci-dessous pour trouver le bon type MIME à partir de l'extension du fichier. Si plusieurs types MIME correspondent à la même extension, le premier est utilisé. Les lignes de la tables peuvent être réécrites à la section "Types MIME personnalisés". La section "Détection MIME supplémentaire" permet de faire une détection supplémentaire du côté du serveur à partir du contenu du fichier plutôt que d eson extension ou des informations envoyées par le navigateur.

en: 1 view | @count views
fr[0]: @count vue
fr[1]: @count vues

en: 1 download | @count downloads
fr[0]: 1 téléchargement
fr[1]: @count téléchargements

en: Handlers
fr: Gestionnaires

en: File preview
fr: Aperçu du fichier

en: The file's MIME type.
fr: Le type MIME du fichier.

en: Whether the file should be visibly listed on the node: yes(1) or no(0).
fr: Le fichier doit-il être visible sur le contenu :? oui (1) ou non (0)

en: File:
fr: Fichier :

en: Latitude:
fr: Latitude :

en: Longitude:
fr: Longitude :

en: File upload
fr: Transfert de fichier

en: Add File
fr: Ajouter un fichier

en: %title field is required.
fr: Le champ %title est obligatoire.

en: Text link
fr: Lien du texte

en: Image button
fr: Bouton image

en: Show navigation
fr: Montrer la navigation

en: view files
fr: voir les fichiers

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: The MIME type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: Attached to
fr: Attaché(s) à

en: Link this field
fr: Lier ce champ

en: Only show "listed" file attachments
fr: Montrer uniquement les fichiers attachés "listés"

en: Audio files
fr: Fichiers audio

en: Preview settings
fr: Paramètres du récapitulatif

en: PDF settings
fr: Paramètres de PDF

en: Slideshows
fr: diaporamas

en: Videos
fr: Vidéos

en: Messaging settings
fr: Paramètres de Messaging

en: exposed
fr: exposé

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
fr: Un erreur irrécupérable s'est produite. Le formulaire ne trouve pas le cache du serveur. Réactualisez la page et réessayer au nouveau.

en: Processing...
fr: En cours de traitement...

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: The file is empty.
fr: Le fichier est vide.
