File Framework (6.x-1.2) - en to it translation catalogue (133 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Images
it: Immagini

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Value
it: Valore

en: Groups
it: Gruppi

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Public
it: Pubblico

en: Audience
it: Pubblico di riferimento

en: more
it: altro

en: Enable
it: Abilita

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: Download
it: Scarica

en: view
it: mostra

en: File information
it: Informazioni sul file

en: Size
it: Dimensione

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Image
it: Immagine

en: Parent
it: Genitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Move
it: Sposta

en: Insert
it: Inserisci

en: Open
it: Aperto

en: Archive
it: Archivio

en: Archives
it: Archivi

en: Views
it: Viste

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: The configuration options have been reset to their default values.
it: Le opzioni di configurazione sono state riportate ai loro valori predefiniti.

en: Display
it: Visualizzazione

en: Text
it: Testo

en: Attachment
it: Allegato

en: Settings for @role
it: Impostazioni per @role

en: Upload
it: Carica

en: Check
it: Assegno

en: Files
it: File

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Create
it: Crea

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: All
it: Tutti

en: Module
it: Modulo

en: Filter
it: Filtra

en: Fields
it: Campi

en: 1 attachment | @count attachments
it[0]: 1 allegato
it[1]: @count allegati

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Medium
it: Medio

en: Code
it: Codice

en: Downloads
it: Download

en: Other
it: Altro

en: Kind
it: Tipo

en: Not installed
it: Non installato

en: Handler
it: Gestore

en: All files
it: Tutti i file

en: Close
it: Chiudi

en: Visibility settings
it: Impostazioni visibilità

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Modified
it: Modificato

en: Attachments
it: Allegati

en: File attachments
it: File allegati

en: Pending
it: In sospeso

en: Show
it: Mostra

en: Clear
it: Cancella

en: Alignment
it: Allineamento

en: Info
it: Informazioni

en: Installed
it: Installato

en: options
it: opzioni

en: Failed
it: Non riuscito

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
it: Le tue impostazioni PHP limitano la dimensione massima del file per caricamento a %size.

en: Attach new file
it: Allega nuovo file

en: Attach
it: Allega

en: Documents
it: Documenti

en: Formats
it: Formati

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: upload files
it: carica file

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Hide
it: Nascondi

en: Audio file
it: File audio

en: Button settings
it: Impostazioni pulsante

en: Type:
it: Tipo:

en: Only images
it: Solo immagini

en: Uploading...
it: Caricamento in corso...

en: All users
it: Tutti gli utenti

en: Image file
it: File immagine

en: Embed
it: Integra

en: File download
it: Download file

en: hide
it: nascondi

en: No preview
it: Nessuna anteprima

en: Words
it: Parole

en: Characters
it: Caratteri

en: Restrictions
it: Limitazioni

en: No link
it: Nessun link

en: Author:
it: Autore:

en: Properties
it: Proprietà

en: File browser
it: Browser di file

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: View link
it: Link guarda

en: Video file
it: File video

en: 1 view | @count views
it[0]: 1 vista
it[1]: @count viste

en: File preview
it: Anteprima file

en: The file's MIME type.
it: Tipo MIME del file.

en: Show this post in these groups.
it: Mostra questo inserimento nei gruppi selezionati.

en: %title field is required.
it: Il campo %title è obbligatorio.

en: Text link
it: Link di testo

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: The MIME type of the file.
it: Il tipo MIME del file.

en: Link this field
it: Collega questo campo

en: Only show "listed" file attachments
it: Mostra solo i file allegati "elencati"

en: Videos
it: Video

en: exposed
it: esposto

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
it: Errore irreparabile. Il form non è presente nella cache del server. Provare a ricaricare la pagina e inviare di nuovo il form.

en: Max width
it: Larghezza massima
