File Framework (6.x-1.2) - en to pt translation catalogue (144 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Diaporama

en: Title
pt: Título

en: Images
pt: Imagens

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Value
pt: Valor

en: Groups
pt: Grupos

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público

en: Audience
pt: Público

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Download
pt: Descarregar

en: view
pt: ver

en: File information
pt: Informação do ficheiro

en: File
pt: Ficheiro

en: Size
pt: Tamanho

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Image
pt: Imagem

en: Parent
pt: Pai

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Move
pt: Mover

en: Insert
pt: Inserir

en: Open
pt: Abrir

en: Archive
pt: Arquivo

en: Archives
pt: Arquivos

en: View
pt: Mostrar

en: Format
pt: Formato

en: Audio
pt: Áudio

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As opções de configuração foram reinicializadas para os seus valores predefinidos.

en: Display
pt: Mostrar

en: Text
pt: Texto

en: Attachment
pt: Anexo

en: Settings for @role
pt: Configurações para @role

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Check
pt: Verificar

en: Files
pt: Ficheiros

en: file
pt: ficheiro

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: All
pt: Todos

en: Module
pt: Módulo

en: Extensions
pt: Extenções

en: Filter
pt: Filtro

en: Fields
pt: Campos

en: Gallery
pt: Galeria

en: 1 attachment | @count attachments
pt[0]: 1 anexo
pt[1]: @count anexos

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: download
pt: descarregar

en: Location module integration
pt: Integração do módulo de localização

en: Code
pt: Código

en: Downloads
pt: Descargas

en: Other
pt: Outro

en: Messaging
pt: Mensagens

en: Kind
pt: Tipo

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Handler
pt: Manuseador

en: Close
pt: Fechar

en: Visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Folders
pt: Pastas

en: Modified
pt: Modificado

en: Attachments
pt: Anexos

en: File attachments
pt: Ficheiros anexos

en: Pending
pt: Pendente

en: Show
pt: Mostrar

en: Clear
pt: Limpar

en: Browser
pt: Navegador

en: Lines
pt: Linhas

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Info
pt: Informações

en: Video
pt: Vídeo

en: Installed
pt: Instalado

en: options
pt: opções

en: My files
pt: Meus ficheiros

en: Failed
pt: Falhou

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
pt: As configurações do seu PHP limitam o tamanho do ficheiro a carregar no máximo de %size.

en: Attach new file
pt: Anexar um novo ficheiro

en: Attach
pt: Anexar

en: Download link
pt: Ligação de descarregamento

en: Documents
pt: Documentos

en: Formats
pt: Formatos

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de ficheiro permitidas

en: upload files
pt: carregar ficheiros

en: Please wait...
pt: Por favor aguarde...

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Debug
pt: Depuração

en: Hide
pt: Ocultar

en: Audio file
pt: Ficheiro de áudio

en: Button settings
pt: Definições do botão

en: All users
pt: Todos os utilizadores

en: Organic groups integration
pt: Integração de grupos orgânicos

en: Created:
pt: Criado:

en: User's {users}.uid.
pt: {users}.uid do utilizador.

en: Image file
pt: Ficheiro de imagem

en: Embed
pt: Embebido

en: File download
pt: Descarregar ficheiro

en: hide
pt: esconder

en: No preview
pt: Sem pré-visualização

en: Words
pt: Palavras

en: Characters
pt: Caracteres

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: Properties
pt: Propriedades

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: View link
pt: Ver ligação

en: Video file
pt: Ficheiro de vídeo

en: 1 view | @count views
pt[0]: 1 visualização
pt[1]: @count visualizações

en: The file's MIME type.
pt: O tipo MIME do ficheiro

en: Whether the file should be visibly listed on the node: yes(1) or no(0).
pt: O ficheiro deve ser visivel nas listas do nó: sim (1) ou não (0).

en: File upload
pt: Carregar ficheiro

en: %title field is required.
pt: Campo %title é obrigatório.

en: The size of the file.
pt: O tamanho do ficheiro

en: The MIME type of the file.
pt: O tipo MIME do ficheiro.

en: Viewed
pt: Vistos

en: Attached to
pt: Anexado a

en: Link this field
pt: Ligar este campo

en: Only show "listed" file attachments
pt: Apenas exibir ficheiros anexos "listados"

en: Audio files
pt: Ficheiros Áudio

en: Spreadsheets
pt: Folhas de cálculo

en: exposed
pt: expostos

en: Processing...
pt: Em processamento...
