File Framework (6.x-1.4) - en to pt translation catalogue (150 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Images
pt: Imagens

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: Delete
pt: Apagar

en: Value
pt: Valor

en: Groups
pt: Grupos

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público(a)

en: Audience
pt: Audiência

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: File information
pt: Informação do arquivo

en: File
pt: Arquivo

en: Size
pt: Tamanho

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Image
pt: Imagem

en: Parent
pt: Superior

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Move
pt: Mover

en: Insert
pt: Inserir

en: Open
pt: Aberto

en: Archive
pt: Arquivar

en: Archives
pt: Arquivos

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Audio
pt: Áudio

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As configurações foram restauradas aos valores padrão.

en: Display
pt: Exibição

en: Text
pt: Texto

en: Attachment
pt: Anexo

en: Settings for @role
pt: Opções para @role

en: Upload
pt: Carregar

en: Check
pt: Cheque

en: Files
pt: Arquivos

en: file
pt: arquivo

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: All
pt: Tudo

en: Module
pt: Módulo

en: Extensions
pt: Extensões

en: Filter
pt: Filtrar

en: Fields
pt: Campos

en: Gallery
pt: Galeria

en: 1 attachment | @count attachments
pt[0]: 1 anexo
pt[1]: @count anexos

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: download
pt: descarregar

en: Code
pt: Código

en: No data.
pt: Sem dados.

en: Other
pt: Outros

en: Messaging
pt: Envio de mensagens

en: Kind
pt: Tipo

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Handler
pt: Gerenciador

en: All files
pt: Todos os arquivos

en: Close
pt: Fechar

en: Visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Folders
pt: Pastas

en: Folder
pt: Pasta

en: Modified
pt: Modificado

en: Attachments
pt: Anexos

en: File attachments
pt: Arquivos anexados

en: Pending
pt: Pendente

en: Show
pt: Exibir

en: Clear
pt: Limpar

en: Browser
pt: Navegador

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Info
pt: Informações

en: Installed
pt: Instalado

en: options
pt: opções

en: My files
pt: Meus arquivos

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
pt: As configurações do seu PHP estão limitando o tamanho de cada arquivo enviado para no máximo %size.

en: Attach new file
pt: Anexar novo arquivo

en: Attach
pt: Anexar

en: Download link
pt: Link de download

en: Documents
pt: Documentos

en: Formats
pt: Formatos

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: File management
pt: Gerenciamento de Arquivo

en: upload files
pt: enviar arquivos

en: Please wait...
pt: Por favor, aguarde...

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Debug
pt: Depurar

en: Hide
pt: Ocultar

en: Audio file
pt: Arquivo de áudio

en: Button settings
pt: Configurações do botão

en: Type:
pt: Tipo:

en: Vocabulary settings
pt: Configurações de vocabulário

en: Only images
pt: Somente imagens

en: Uploading...
pt: Enviando...

en: Create folder
pt: Criar pasta

en: All users
pt: Todos os usuários

en: Created:
pt: Criado:

en: User's {users}.uid.
pt: {users}.uid do usuário

en: Image file
pt: Arquivo de Imagem

en: Embed
pt: Incorporar

en: File download
pt: Download de arquivos

en: hide
pt: esconder

en: No preview
pt: Sem pré-visualização

en: Words
pt: Palavras

en: Restrictions
pt: Restrições

en: No link
pt: Sem link

en: Properties
pt: Propriedades

en: File browser
pt: Navegador de arquivos

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: View link
pt: Link "ver"

en: Video file
pt: Arquivo de vídeo

en: 1 view | @count views
pt[0]: 1 visualização
pt[1]: @count visualizações

en: The file's MIME type.
pt: O tipo MIME do arquivo.

en: Popup settings
pt: Configurações de Popup

en: Whether the file should be visibly listed on the node: yes(1) or no(0).
pt: Se o arquivo deve ser listado na exibição do node: sim (1) ou não (0).

en: File upload
pt: Envio de arquivo

en: Add File
pt: Adicionar Arquivo

en: %title field is required.
pt: O campo %title é obrigatório.

en: Text link
pt: Link de texto

en: The size of the file.
pt: O tamanho do arquivo.

en: The MIME type of the file.
pt: O tipo MIME do arquivo.

en: Attached to
pt: Anexado a

en: Link this field
pt: Transformar este campo em um link

en: Only show "listed" file attachments
pt: Apenas exibir os arquivos anexos "listados"

en: PDF settings
pt: Configurações de PDF

en: Videos
pt: Vídeos

en: exposed
pt: exposto

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. Este formulário foi perdido do cache do servidor. Tente recarregar a página e enviar o formulário novamente.

en: Max width
pt: Largura máxima
