File Framework (6.x-1.4) - en to ru translation catalogue (171 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

en: Title
ru: Заголовок

en: Images
ru: Изображения

en: Pages
ru: Страницы

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: Reset to defaults
ru: Вернуться к исходным

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Value
ru: Значение

en: Groups
ru: Группы

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Public
ru: Общедоступный

en: Audience
ru: Аудитория

en: more
ru: ещё

en: Enable
ru: Включить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Download
ru: Скачать

en: view
ru: представление

en: File information
ru: Информация о файле

en: File
ru: Файл

en: Size
ru: Размер

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Weight
ru: Вес

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки конфигурации были успешно сохранены.

en: Image
ru: Изображение

en: Parent
ru: Родитель

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Move
ru: Перенести

en: Insert
ru: Вставить

en: Open
ru: Открыть

en: Archive
ru: Архив

en: Archives
ru: Архивы

en: Views
ru: Представление

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: Audio
ru: Аудио

en: The configuration options have been reset to their default values.
ru: Настройки сброшены к значениям по умолчанию.

en: Display
ru: Отображение

en: Text
ru: Текст

en: Attachment
ru: Вложение

en: Settings for @role
ru: Настройки для @role

en: Upload
ru: Закачать

en: Check
ru: Квитанция

en: Files
ru: Файлы

en: file
ru: файл

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Create
ru: Создать

en: Are you sure you want to delete %title?
ru: Вы действительно хотите удалить %title?

en: All
ru: Все

en: Module
ru: Модуль

en: Extensions
ru: Расширения

en: Filter
ru: Фильтр

en: Fields
ru: Поля

en: Gallery
ru: Галерея

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are '%blog' for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Введите по одной странице на строку в виде путей Drupal. Знак '*' является групповым символом. К примеру, "%blog" для страницы дневников и %blog-wildcard для любого персонального дневника. %front - главная страница.

en: 1 attachment | @count attachments
ru[0]: @count вложение
ru[1]: @count вложения
ru[2]: @count[2] вложений

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Medium
ru: Средний

en: download
ru: скачать

en: Code
ru: Код

en: preview
ru: просмотр

en: No data.
ru: Нет данных.

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Other
ru: Другое

en: Messaging
ru: Обмен сообщениями

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Handler
ru: Обработчик

en: All files
ru: Все файлы

en: Close
ru: Закрыть

en: Visibility settings
ru: Настройки видимости

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: Folders
ru: Папки

en: Folder
ru: Папка

en: Modified
ru: Изменено

en: Attachments
ru: Вложения

en: File attachments
ru: Прикрепленные файлы

en: Pending
ru: В ожидании

en: Show
ru: Показать

en: Clear
ru: Очистить

en: Browser
ru: Браузер

en: Lines
ru: Линии

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Info
ru: Инфо

en: Video
ru: Видео

en: Installed
ru: Установлено

en: options
ru: параметры

en: My files
ru: Мои файлы

en: Failed
ru: Не удалось

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ru: Ваши настройки PHP ограничивают максимально возможный размер загружаемого файла значением в %size Mбайт.

en: Attach new file
ru: Прикрепить новый файл

en: Attach
ru: Прикрепить

en: Download link
ru: Ссылка на загрузку

en: Documents
ru: Документы

en: Formats
ru: Форматы

en: Allowed file extensions
ru: Допустимые расширения файлов

en: upload files
ru: загружать файлы

en: Please wait...
ru: Пожалуйста, подождите...

en: Add another item
ru: Добавить ещё

en: Debug
ru: Отладка

en: Hide
ru: Скрыть

en: Audio file
ru: Аудио файл

en: Button settings
ru: Настройки кнопок

en: Type:
ru: Тип:

en: Vocabulary settings
ru: Настройки словаря

en: Uploading...
ru: Закачивается...

en: Create folder
ru: Создать папку

en: All users
ru: Все пользователи

en: Created:
ru: Создано:

en: User's {users}.uid.
ru: {users}.uid пользователя.

en: Image file
ru: Файл изображения

en: Float right
ru: Обтекание справа

en: Embed
ru: Вставить

en: File download
ru: Скачивание файла

en: hide
ru: скрыть

en: No preview
ru: Без предпросмотра

en: Previews
ru: Предварительные просмотры

en: Words
ru: Слова

en: Characters
ru: Символы

en: No link
ru: Ссылки нет

en: Author:
ru: Автор:

en: Properties
ru: Свойства

en: File browser
ru: Файловый браузер

en: MIME type
ru: MIME-тип

en: The maximum upload size is %filesize.
ru: Максимальный размер загружаемого файла %filesize.

en: View link
ru: Ссылка "Прочитать"

en: Video file
ru: Видео файл

en: 1 view | @count views
ru[0]: 1 просмотр
ru[1]: @count просмотра
ru[2]: @count[2] просмотров

en: File preview
ru: Просмотр файла

en: The file's MIME type.
ru: MIME-тип файла.

en: Antivirus
ru: Антивирус

en: Popup settings
ru: Настройки всплывающего окна

en:  You can also click on "Browse..." to choose a file.
ru:  Вы можете нажать "Обзор...", чтобы выбрать файл.

en: Whether the file should be visibly listed on the node: yes(1) or no(0).
ru: Должен ли файл быть виден в списке материала: да (1) или нет (0).

en: Latitude:
ru: Широта:

en: Longitude:
ru: Долгота:

en: File upload
ru: Закачать файл

en: Add File
ru: Добавить файл

en: %title field is required.
ru: Поле "%title" обязательно для заполнения.

en: Text link
ru: Текстовая ссылка

en: The size of the file.
ru: Размер файла.

en: The MIME type of the file.
ru: MIME-тип

en: Attached to
ru: Прикрепить

en: Link this field
ru: Сделать это поле ссылкой

en: Only show "listed" file attachments
ru: Показывать только приложения отмеченные как "Список"

en: Preview settings
ru: Настройки просмотра

en: Slideshows
ru: Слайдшоу

en: Videos
ru: Видео

en: Messaging settings
ru: Настройки передачи сообщений

en: exposed
ru: раскрыт

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
ru: Произошла неизвестная ошибка. Данная форма не содержится в кэше форм на сервере. Попробуйте перезагрузить страницу и отправить форму снова.

en: Processing...
ru: Обработка...

en: Max width
ru: Максимальная ширина

en: The file is empty.
ru: Файл пуст.
