File Framework (6.x-1.0-alpha6) - en to nl translation catalogue (135 entries)

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Title
nl: Titel

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Pages
nl: Pagina's

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Value
nl: Waarde

en: Groups
nl: Groepen

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Public
nl: Publiek

en: Audience
nl: Doelgroep

en: more
nl: meer

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Download
nl: Downloaden

en: view
nl: weergeven

en: File information
nl: Bestandsinformatie

en: File
nl: Bestand

en: Size
nl: Grootte

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: Weight
nl: Gewicht

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Image
nl: Afbeelding

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Insert
nl: Invoegen

en: Archive
nl: Archief

en: Archives
nl: Archieven

en: Views
nl: Overzichten

en: View
nl: Weergeven

en: The configuration options have been reset to their default values.
nl: De configuratie-instellingen zijn teruggezet naar de standaardwaarden.

en: Display
nl: Weergeven

en: Text
nl: Tekst

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Settings for @role
nl: Instellingen voor @role

en: Upload
nl: Uploaden

en: Check
nl: Controleer

en: Files
nl: Bestanden

en: file
nl: bestand

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Create
nl: Aanmaken

en: All
nl: Alle

en: Fields
nl: Velden

en: Gallery
nl: Album

en: 1 attachment | @count attachments
nl[0]: 1 bijlage
nl[1]: @count bijlagen

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: preview
nl: voorbeeldweergave

en: Other
nl: Andere

en: Kind
nl: Type

en: Not installed
nl: Niet geïnstalleerd

en: All files
nl: Alle bestanden

en: Visibility settings
nl: Zichtbaarheidsinstellingen

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Folders
nl: Mappen

en: Folder
nl: Map

en: Modified
nl: Aangepast

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: File attachments
nl: Bestandsbijlagen

en: Show
nl: Weergeven

en: Clear
nl: Wissen

en: Lines
nl: Lijnen

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: options
nl: opties

en: My files
nl: Mijn bestanden

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
nl: De PHP-instellingen van de site beperken de maximale bestandsgrootte per upload tot %size.

en: Attach new file
nl: Een nieuw bestand bijvoegen

en: Attach
nl: Bijvoegen

en: Download link
nl: Downloadlink

en: Documents
nl: Documenten

en: Formats
nl: Formaten

en: Allowed file extensions
nl: Toegestane bestandsextensies

en: File management
nl: Bestandsbeheer

en: Texts
nl: Teksten

en: upload files
nl: bestanden uploaden

en: Please wait...
nl: Even geduld...

en: Add another item
nl: Item toevoegen

en: Hide
nl: Verbergen

en: Audio file
nl: Geluidsbestand

en: Button settings
nl: Knopinstellingen

en: Vocabulary settings
nl: Woordenlijst-instellingen

en: Create folder
nl: Map maken

en: All users
nl: Alle gebruikers

en: Created:
nl: Geplaatst:

en: User's {users}.uid.
nl: Gebruikers {users}.uid.

en: Image file
nl: Afbeeldingsbestand

en: Float right
nl: Zweef naar rechts

en: Embed
nl: Inbedden

en: File download
nl: Bestand downloaden

en: hide
nl: verbergen

en: No preview
nl: Geen voorbeeldweergave

en: Words
nl: Woorden

en: Characters
nl: Tekens

en: No link
nl: Geen link

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: File browser
nl: Bestandsbrowser

en: MIME type
nl: MIME-type

en: File system
nl: Bestandssysteem

en: View link
nl: Link weergeven

en: Video file
nl: Filmbestand

en: 1 view | @count views
nl[0]: 1 weergave
nl[1]: @count weergaves

en: File preview
nl: Voorbeeldweergave van bestand

en: The file's MIME type.
nl: Het MIME-type van het bestand.

en: Whether the file should be visibly listed on the node: yes(1) or no(0).
nl: Of het bestand zichtbaar moet zijn in een lijst bij de node: ja(1) of nee(0).

en: File:
nl: Bestand:

en: File upload
nl: Bestandsupload

en: Add File
nl: Bestand toevoegen

en: Show this post in these groups.
nl: Inzending tonen in deze groepen.

en: %title field is required.
nl: %title-veld is vereist.

en: Text link
nl: Tekstlink

en: Float left
nl: Zweef naar links

en: Show navigation
nl: Navigatie tonen

en: The size of the file.
nl: De grootte van het bestand.

en: The MIME type of the file.
nl: Het MIME-type van het bestand.

en: Attached to
nl: Verbonden aan

en: Link this field
nl: Dit veld linken

en: is not
nl: is niet

en: Preview settings
nl: Voorbeeldweergave-instellingen

en: SVG image
nl: SVG-afbeelding
