Finder (6.x-1.13) - en to ja translation catalogue (81 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Log
ja: ログ

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Go
ja: 実行

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Required
ja: 必須

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Views
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: results
ja: 結果

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Text
ja: テキスト

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Active
ja: アクティブ

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Contains
ja: 含む

en: Advanced
ja: 高度

en: Role
ja: 役割

en: Rows
ja: 行数

en: Select a view
ja: ビューの選択

en: Existing Views
ja: 既存のビュー

en: Default Views
ja: デフォルトビュー

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Defaults
ja: デフォルト

en: minutes
ja: 分

en: Delimiter
ja: 分割文字

en: Moderate
ja: モデレート

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: Fade
ja: フェード

en: Slide
ja: スライド

en: Promote
ja: プロモート

en: Changed
ja: 変更済

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Sticky
ja: 固定

en: Default value
ja: デフォルト値

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Check boxes/radio buttons
ja: チェックボックス/ラジオボタン

en: Form
ja: フォーム

en: Pager
ja: ページャー

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Nid
ja: ノードID

en: field
ja: フィールド

en: Translate
ja: 翻訳

en: Element
ja: 要素

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Translate interface
ja: インターフェースを翻訳

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Elements
ja: 要素

en: Add element
ja: 要素を追加

en: Field prefix
ja: フィールドの接頭辞

en: Field suffix
ja: フィールドの接尾辞

en: Max length
ja: 最大長

en: - all -
ja: - 全て -
