Finder (6.x-1.18) - en to id translation catalogue (56 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Go
id: Cari

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Required
id: Wajib

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Views
id: View

en: Path
id: Jalur

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Text
id: Teks

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Active
id: Aktif

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Role
id: Peran

en: Rows
id: Baris

en: Existing Views
id: Views yang ada

en: Default Views
id: Views Bawaan

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Defaults
id: Bawaan

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Find
id: Cari

en: Moderate
id: Moderasi

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Fade
id: Redup

en: Promote
id: Promosikan

en: Changed
id: Berubah

en: Relationships
id: Hubungan-hubungan

en: Sticky
id: Menempel

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: Check boxes/radio buttons
id: Cekbox/tombol radio

en: Form
id: Formulir

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Element
id: Elemen

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Translate interface
id: Terjemahkan antarmuka
