Finder (6.x-1.2) - en to it translation catalogue (64 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Go
it: Vai

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Required
it: Obbligatorio

en: Name
it: Nome

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Teaser
it: Anteprima

en: Text
it: Testo

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Active
it: Attivo

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Term
it: Termine

en: Role
it: Ruolo

en: Rows
it: Righe

en: Existing Views
it: Viste esistenti

en: Default Views
it: Viste predefinite

en: Arguments
it: Parametri

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: Moderate
it: Moderato

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Promote
it: Promozione

en: Changed
it: Modificato

en: Results page
it: Pagina dei risultati

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Check boxes/radio buttons
it: Caselle/pulsanti di opzione

en: Pager
it: Paginazione

en: Translate
it: Traduci

en: Element
it: Elemento

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Displays
it: Visualizzazioni

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
it: I termini della tassonomia sono allegati ai nodi.

en: Edit element
it: Modifica elemento

en: Delete element
it: Elimina elemento

en: Elements
it: Elementi

en: Add element
it: Aggiungi elemento

en: Field prefix
it: Prefisso del campo

en: Field suffix
it: Suffisso del campo

en: Allow multiple values.
it: Permetti valori multipli.

en: Views settings
it: Impostazioni viste
