Form Builder (6.x-0.6) - en to hu translation catalogue (96 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Markup
hu: Jelölő

en: Prefix
hu: Előtag

en: Suffix
hu: Utótag

en: Value
hu: Érték

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Taxonomy
hu: Taxonómia

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Size
hu: Méret

en: Number
hu: Szám

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Required
hu: Szükséges

en: Export
hu: Exportálás

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Path
hu: Útvonal

en: Vocabularies
hu: Szótárak

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Menu
hu: Menü

en: Please contact the site administrator.
hu: Érdemes kapcsolatba lépni a webhely adminisztrátorával.

en: Configure
hu: Beállít

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Parent item
hu: Szülő elem

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
hu: A menüben a súlyosabb menüpontok lesüllyednek, míg a könnyebbek a lista tetejéhez közelebb helyezkednek el. Nem szükséges megadni.

en: Added
hu: Hozzáadva

en: Published
hu: Közzétéve

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Sticky at top of lists
hu: Kiemelt, az oldal tetejére

en: Revisions
hu: Változatok

en: Log message
hu: Üzenet

en: Fields
hu: Mezők

en: Authored by
hu: Szerző

en: Advanced
hu: Haladó

en: Textfield
hu: Szövegmező

en: Rows
hu: Sorok

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Close
hu: Bezár

en: Collapsible
hu: Összecsukható

en: Collapsed
hu: Összecsukott

en: Modified
hu: Változtatott

en: Authoring information
hu: Szerzői információk

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
hu: Formátum: %time. Üresen hagyva a beküldés ideje lesz felhasználva.

en: Leave blank for %anonymous.
hu: Üresen hagyandó ha %anonymous.

en: Attachments
hu: Csatolmányok

en: File attachments
hu: Csatolmányok

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
hu: A változások nem maradnak tartósak, csak a tartalom rögzítése után! Az első olyan fájl, mely a tartalom végén listában is megjelenik, az RSS csatornába is bekerül.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
hu: Fájlok csatolása nem engedélyezett, mivel a feltöltésre használt könyvtárak nincsenek megfelelően beállítva.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
hu: Módosítási lehetőség a <a href="@admin-file-system">fájlrendszer beállítási oldalon</a>.

en: Key
hu: Kulcs

en: Publishing options
hu: Közzétételi beállítások

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: Select list
hu: Legördülő lista

en: Standard
hu: Általános

en: Menu settings
hu: Menübeállítások

en: Removed
hu: Eltávolított

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Please wait...
hu: Kis türelmet…

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
hu: A tartalmat meghatározó kifejezések vesszővel elválasztott listája. Például: móka, kötélugrás, mogyorós csoki, "Cégnév, Kft.".

en: Add field
hu: Mező hozzáadása

en: Remove field
hu: Mező törlése

en: Menu link title
hu: Menüpont neve

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
hu: Egy elem és összes leszármazottjának maximális mélysége !maxdepth lehet. Lehetséges, hogy ennek következtében néhány menüpont nem választható szülőként.

en: URL path settings
hu: Útvonal beállításai

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Validation
hu: Ellenőrzés

en: Site status
hu: Webhely állapota

en: Radios
hu: Választógombok

en: Minimum number of words
hu: A beírandó szavak kötelezően legalacsonyabb száma

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Revision information
hu: Változatinformáció

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
hu: A hozzáadott részek és módosítások magyarázata, hogy más szerkesztők is könnyebben érthessék a változtatás célját.

en: New textfield
hu: Új szövegmező

en: Special
hu: Speciális

en: Form builder
hu: Űrlap szerkesztő

en: Fieldset
hu: Mezőcsoport

en: New fieldset
hu: Új mezőcsoport

en: New select list
hu: Új legördülő lista

en: Checkboxes
hu: Jelölőnégyzetek

en: New checkboxes
hu: Új jelölőnégyzetek

en: New radios
hu: Új választógombok

en: Textarea
hu: Szövegdoboz

en: New textarea
hu: Új szövegdoboz

en: Import code
hu: Kód importálása

en: Delete this menu item.
hu: Menüpont törlése

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
hu: A tartalom hivatkozásának neve a menüben. Üresen hagyva nem fog megjelenni a menüben.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
hu: A törzs mezőbe írandó szavak minimális száma. A rövid, jellemzően beküldést próbálgató tartalom beküldések kiszűrésére használható.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
hu: Választható. Meg lehet adni az útvonalálnevet, mely alatt ez a tartalom elérhető lesz. Beállítható például a „joginyilatkozat” útvonal egy jogi nyilatkozat esetén. Viszonyított útvonalat kell megadni, sem kezdő sem záró perjelet nem szabad alkalmazni.

en: Allow multiple values
hu: Több érték engedélyezése
