Form Builder (6.x-0.6) - en to it translation catalogue (83 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Value
it: Valore

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Number
it: Numero

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Required
it: Obbligatorio

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Add
it: Aggiungi

en: Path
it: Percorso

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Display
it: Visualizzazione

en: Please contact the site administrator.
it: Contatta l'amministratore del sito.

en: Configure
it: Configura

en: Options
it: Opzioni

en: Parent item
it: Voce padre

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
it: Opzionale. Nel menu, le voci più pesanti andranno in basso e le voci più leggere verranno posizionate più in alto.

en: Added
it: Aggiunto

en: Published
it: Pubblicato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Revisions
it: Revisioni

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Fields
it: Campi

en: Authored by
it: Creato da

en: Advanced
it: Avanzate

en: Textfield
it: Campo testo

en: Rows
it: Righe

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Close
it: Chiudi

en: Collapsible
it: Richiudibile

en: Collapsed
it: Raggruppato

en: Modified
it: Modificato

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Creato il

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
it: Formato: %time. Lascia in bianco per utilizzare la data di inserimento del contenuto.

en: Leave blank for %anonymous.
it: Lasciare in bianco per %anonymous.

en: Attachments
it: Allegati

en: File attachments
it: File allegati

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
it: Le modifiche fatte agli allegati non sono permanenti finchè non salvi questo contenuto. Il primo file in "elenco" sarà incluso nei feed RSS.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
it: Gli allegati sono disattivati. Le directory per i file non sono state correttamente configurate.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
it: Visita la <a href="@admin-file-system">pagina di configurazione del file system</a>.

en: Key
it: Chiave

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Removed
it: Rimosso

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
it: Una lista di termini, separati da virgola, che ne descrivano il contenuto. Esempio: divertente,basketball,"Drupal cms".

en: Add field
it: Aggiungi campo

en: Remove field
it: Rimuovi campi

en: Menu link title
it: Titolo del link sul menu

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
it: La profondità massima per un elemento e per tutti i suoi elementi-figli è fissata a !maxdepth. Alcuni elementi del menu potrebbero non essere disponibili come padre se selezionandoli si supera tale limite.

en: URL path settings
it: Impostazioni percorso URL

en: Columns
it: Colonne

en: Validation
it: Validazione

en: Site status
it: Stato del sito

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: Minimum number of words
it: Numero minimo di parole

en: Properties
it: Proprietà

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
it: Una spiegazione delle aggiunte o modifiche fatte per aiutare gli altri autori a comprendere i tuoi motivi.

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Textarea
it: Area di testo

en: Delete this menu item.
it: Elimina questo elemento del menu.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
it: Il testo del link corrispondente a questa voce che dovrebbe apparire nel menu. Lascia vuoto se non desideri aggiungere questo contenuto al menu.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
it: Il numero minimo di parole da considerare valido per il campo body in questo tipo di contenuto. Questo può essere utile per regolarizzare proposte di contenuto che non incontrano gli standard del sito, come messaggi dal testo troppo corto.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
it: Specifica in via facoltativa un URL alternativo attraverso il quale questo nodo può essere raggiunto. Per esempio, digita "about" scrivendo una pagina about. Usa un percorso relativo e non aggiungere uno slash finale o l'alias dell'URL non funzionerà.

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli
