Form Builder (6.x-0.7) - en to uk translation catalogue (95 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Markup
uk: Розмітка

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Size
uk: Розмір

en: Number
uk: Число

en: Weight
uk: Вага

en: Image
uk: Зображення

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Update
uk: Оновити

en: Path
uk: Шлях

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Display
uk: Показ

en: Menu
uk: Меню

en: Please contact the site administrator.
uk: Будь ласка, зв'яжіться з адміністратором сайту.

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Options
uk: Опції

en: Parent item
uk: Батьківський пункт

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
uk: Необов'язково. В меню елементи з меншим значенням порядку будуть розташовані вище, з більшим --  нижче.

en: Added
uk: Додано

en: Published
uk: Опубліковано

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: Revisions
uk: Редакції

en: Log message
uk: Повідомлення журналу

en: Fields
uk: Поля

en: Authored by
uk: Автор

en: Advanced
uk: Розширені

en: Textfield
uk: Текстове поле

en: New file
uk: Створити файл

en: Rows
uk: Рядки

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Close
uk: Закрити

en: Collapsible
uk: Згортуване

en: Collapsed
uk: Згорнуте

en: Modified
uk: Змінено

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Authored on
uk: Створено

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
uk: Формат: %time. Залишіть пустим щоб використати час затвердження форми.

en: Leave blank for %anonymous.
uk: Для %anonymous залиште порожнім.

en: Attachments
uk: Вкладення

en: File attachments
uk: Приєднані файли

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
uk: Зміни з долученими файлами не є дійсними, доки Ви не збережете цей допис. Перший файл зі списку буде долучено до потоку новин RSS.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
uk: Вкладення файлів неможливе. Неправильно сконфігуровані каталоги для файлів.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
uk: Будь ласка, відвідайте <a href="@admin-file-system"> сторінку конфігурації файлової системи </a>.

en: Publishing options
uk: Опції публікації

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Select list
uk: Список вибору

en: Standard
uk: Стандарт

en: Menu settings
uk: Налаштування меню

en: Removed
uk: Вилучене

en: Default value
uk: Базове значення

en: Please wait...
uk: Зачекайте, будь ласка...

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
uk: Перелік розділених комами термінів, що описують матеріал. Наприклад: відпочинок, дайвінг, "Компанія ТзОВ.".

en: Add field
uk: Додати поле

en: Remove field
uk: Видалити поле

en: Menu link title
uk: Назва посилання меню

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
uk: Максимальна глибина для публікації та всіх підлеглих сторінок встановлена в !maxdepth. Деякі пункти меню можуть бути недоступними, як батьківські, якщо вложення перевищує цей ліміт.

en: URL path settings
uk: Налаштування шляху URL

en: Columns
uk: Колонки

en: Validation
uk: Перевірка

en: Site status
uk: Стан сайту

en: Radios
uk: Радіокнопки

en: Minimum number of words
uk: Мінімальна кількість слів

en: Properties
uk: Властивості

en: Revision information
uk: Інформація про редакції

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
uk: Пояснення до ваших оновлень та додатків, щоб допомогти іншим авторам зрозуміти суть ваших дій.

en: New textfield
uk: Нове текстове поле

en: Special
uk: Особливе

en: Form builder
uk: Конструктор форм

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: New fieldset
uk: Новий набір полів

en: New select list
uk: Новий список вибору

en: Checkboxes
uk: Прапорці

en: New checkboxes
uk: Нові прапорці

en: New radios
uk: Нові радіокнопки

en: Textarea
uk: Текстова область

en: New textarea
uk: Нова текстова область

en: New image
uk: Нове зображення

en: Import code
uk: Імпорт коду

en: Form key
uk: Ключ форми

en: Delete this menu item.
uk: Видалити цей пункт меню.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
uk: Текст посилання відповідно до цього пункту, що має з'явитися в меню. Залиште порожнім, якщо Ви не бажаєте додати цю публікацію до меню.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
uk: Мінімальна припустима кількість слів для поля тексту цього типу матеріалів. Може бути використане для відхилення матеріалів, що не узгоджуються зі стандартами сайту, наприклад , для занадто коротких пробних дописів.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
uk: Можна визначити альтернативний URL, за яким ця нода може бути доступною. Наприклад, наберіть "about" коли пишете сторінку про себе. Використовуйте відносні адреси і не додавайте кінцевий слеш (косу риску), інакше URL псевдонім не буде працювати.
