Form Builder (6.x-0.8) - en to ar translation catalogue (74 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Markup
ar: ترميز

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Number
ar: رقم

en: Weight
ar: الوزن

en: Image
ar: الصورة

en: Required
ar: ضروري

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Save
ar: حفظ

en: Update
ar: تحديث

en: Path
ar: المسار

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Display
ar: العرض

en: Menu
ar: القائمة

en: Please contact the site administrator.
ar: من فضلك راجع إداري الموقع.

en: Configure
ar: ضبط

en: Options
ar: الخيارات

en: Parent item
ar: رابط أم

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، تترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: Published
ar: منشور

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: Fields
ar: الحقول

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Advanced
ar: متقدم

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Rows
ar: صفوف

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Close
ar: إغلاق

en: Modified
ar: تم التعديل

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
ar: الصيغة: %time. دعها فارغة ليضع النظام توقيت النشر آليا.

en: Leave blank for %anonymous.
ar: دعها فارغة ل%anonymous.

en: Attachments
ar: المرفقات

en: File attachments
ar: الملفات المرفقة

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
ar: التعديلات على المرفقات لن تكون دائمة حتى تحفظ هذه الرسالة. يدرج أول ملف في القائمة في التلقيمات.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
ar: المرفقات معطلة. لم يتم ضبط أدلة الملفات بشكل ملائم.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
ar: من فضلك زر <a href="@admin-file-system">صفحة ضبط نظام الملفات</a>.

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Standard
ar: معياري

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
ar: قائمة من الكلمات بينها فاصلات (','). هذه الكلمات المفتاحية تصف محتوى التدوينة و تنشئ علاقة منطقية ما بين التدوينات التي تشترك فيها. مثال: ظريف، القفز بالحبال، "شركة ذ.م.م".

en: Add field
ar: أضف خانة

en: Menu link title
ar: عنوان رابط القائمة

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: أقصى عمق قد يصل إليه أي عنصر و العناصر المدرجة تحته مثبت عند !maxdepth. بعض عناصر القوائم قد لا يمكن إدراجها كعنصر أم لإن استخدامها سوف يؤدي إلى تخطي هذا العمق.

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Columns
ar: أعمدة

en: Site status
ar: حالة الموقع

en: Minimum number of words
ar: الحد الأدنى لعدد الكلمات

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
ar: شرح لما عدلته أو أضفته ليظهر في سجل التحرير للتوضيح.

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: Delete this menu item.
ar: احذف رابط القائمة هذا.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
ar: النص الذي سيظهر في رابط هذا العنصر في القائمة. اتركه فارغا إذا لم ترد إضافة هذه الرسالة إلى القائمة.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
ar: الحد الأدنى لعدد الكلمات التي يجب أن تتوفر في خانة المتن ليُعتبر صالحا لنوع المحتوى هذا. قد يكون هذا مفيدا في استبعاد المواضيع التي لا توافق معايير الموقع، كالمواضيع القصيرة مثلا التي تنشر على سبيل التجربة.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ar: يمكنك اختياريا تحديد مسار بديل يمكن باتباعه الوصول إلى هذه العقدة. مثلا، أدخل 'about' عند كتابة صفحة "حول الموقع". استخدم مسارا نسبيا ولا تضع / أخيرة و إلا فلن يعمل المسار البديل.
