Form Builder (6.x-0.8) - en to id translation catalogue (76 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Markup
id: Penanda

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: Number
id: Angka

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Required
id: Wajib

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: Path
id: Jalur

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Display
id: Tampilan

en: Please contact the site administrator.
id: Silakan hubungi pengelola situs.

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Options
id: Opsi

en: Parent item
id: Item induk

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
id: Pilihan. Pada menu, semakin besar angka maka akan ditempatkan semakin ke bawah, begitu juga sebaliknya.

en: Added
id: Ditambahkan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: Revisions
id: Revisi

en: Log message
id: Pesan log

en: Fields
id: Bidang isian

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Rows
id: Baris

en: Anonymous
id: Anonim

en: Close
id: Tutup

en: Collapsed
id: Dikempiskan

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
id: Format: %time. Kosongkan jika ingin menggunakan waktu yang sama dengan saat pengiriman.

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Attachments
id: Sisipan

en: File attachments
id: Sisipan file

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
id: Perubahan yang dilakukan pada sisipan tidak permanen sebelum anda menyimpan artikel ini. File pertama yang ter-"daftar" akan disertakan dalam pasokan RSS.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
id: Sisipan file tidak diaktifkan. Direktori file belum dikonfigurasi dengan benar.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
id: Silakan kunjungi <a href="@admin-file-system">halaman konfigurasi sistem file</a>.

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Standard
id: Standar

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Please wait...
id: Mohon tunggu...

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
id: Daftar terpisahkan koma untuk istilah yang menjelaskan konten ini. Misalnya: lucu, mobil balap, "PT Permai Indah".

en: Add field
id: Tambah bidang

en: Remove field
id: Hapus bidang

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
id: Kedalaman maksimal suatu pokok menu dan sub-pokoknya adalah tetap, !maxdepth. Beberapa pokok menu tidak akan ditampilkan jika kedalamannya melebihi batas ini.

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: Columns
id: Kolom

en: Site status
id: Status situs

en: Radios
id: Radio

en: Minimum number of words
id: Jumlah kata minimal

en: Properties
id: Properti

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
id: Penjelasan sebagai tambahan atau update yang dibuat utnuk membantu penulis lain memahami motivasi anda.

en: Form builder example
id: Contoh Formulir pembangun

en: Delete this menu item.
id: Hapus pokok menu ini.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
id: Teks link yang akan ditampilkan pada menu. Kosongkan jika tidak tidak ingin membuat menu untuk artikel ini.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
id: Jumlah minimal kata yang harus diisi pada bagian Isi sebagai validasi pengiriman. Ini berguna jika anda ingin membatasi pengiriman yang tidak memenuhi yang diinginkan, misalnya kirim yang terlalu pendek.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
id: Masukkan URL alternatif kemana node ini bisa diakses. Misalnya, masukkan "tentang" untuk membuat halaman penjelasan situs anda. Gunakan path relatif dan jangan sertakan garis miring di akhirnya supaya path bisa bekerja.
