Gallery (6.x-1.0) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Image size
id: Ukuran gambar

en: Show on every page except the listed pages.
id: Tampilkan pada semua halaman kecuali halaman berikut.

en: Show on only the listed pages.
id: Tampilkan hanya pada halaman berikut.

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: enabled
id: hidup

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: n/a
id: t/t

en: Error
id: Kesalahan

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Parent item
id: Item induk

en: Filter
id: Saring

en: Heading
id: Judul

en: Search settings
id: Pengaturan pencarian

en: Warning
id: Peringatan

en: blocked
id: diblokir

en: active
id: aktif

en: N/A
id: T/T

en: General
id: Umum

en: Start
id: Mulai

en: Install
id: Pasang

en: System default
id: Standar sistem

en: missing
id: hilang

en: Block type
id: Tipe Block

en: Block cache
id: Cache blok

en: Rebuild menu
id: Bangun ulang menu
