Gallery (6.x-1.0) - en to it translation catalogue (46 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Image size
it: Dimensioni dell'immagine

en: Show on every page except the listed pages.
it: Mostra su ogni pagina eccetto quelle elencate.

en: Show on only the listed pages.
it: Mostra solo sulle pagine elencate.

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: enabled
it: attivato

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: disabled
it: disattivato

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: unknown
it: sconosciuto

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Number of blocks
it: Numero di blocchi

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Default
it: Predefinito

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: n/a
it: n/d

en: Error
it: Errore

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Parent item
it: Voce padre

en: Filter
it: Filtra

en: Heading
it: Intestazione

en: Search settings
it: Impostazioni per la ricerca

en: Mode
it: Modalità

en: Normal
it: Normale

en: Warning
it: Avviso

en: blocked
it: bloccato

en: active
it: attivo

en: N/A
it: N/D

en: General
it: Generale

en: Start
it: Inizio

en: Install
it: Installa

en: System default
it: Predefinito del sistema

en: User Profile
it: Profilo utente

en: Step
it: Passo

en: Block type
it: Tipo di blocco

en: Block cache
it: Cache per i blocchi
