Gallery Assist (6.x-1.18) - en to ru translation catalogue (161 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: enabled
ru: включено

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Type
ru: Тип

en: List
ru: Список

en: disabled
ru: отключено

en: Remove
ru: Удалить

en: default
ru: по умолчанию

en: Weight
ru: Вес

en: Image
ru: Изображение

en: none
ru: нет

en: edit
ru: изменить

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Update
ru: Обновить

en: Galleries
ru: Галереи

en: Rows per page
ru: Строки на страницу

en: Items per row
ru: Элементов в строку

en: Format
ru: Формат

en: Display
ru: Отображение

en: Updated
ru: Обновлено

en: Icons
ru: Иконки

en: Layout
ru: Макет

en: Upload
ru: Закачать

en: Created
ru: Создано

en: File name
ru: Имя файла

en: Count
ru: Количество

en: Gallery
ru: Галерея

en: Thumbnail size
ru: Размер миниатюры

en: Align
ru: Выравнивание

en: full
ru: Всё

en: Save and edit
ru: Сохранить и редактировать

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Order
ru: Порядок

en: Position
ru: Позиция

en: bottom
ru: снизу

en: top
ru: сверху

en: center
ru: по центру

en: left
ru: слева

en: right
ru: справа

en: Maximum resolution for uploaded images
ru: Максимальное разрешение для загружаемых изображений

en: WIDTHxHEIGHT
ru: ШИРИНАxВЫСОТА

en: Pager position
ru: Расположение постраничного навигатора

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: The update has been performed.
ru: Обновление было выполнено.

en: Extras
ru: Дополнительные

en: unlimited
ru: неограничено

en: Thumbnail preset
ru: Установка превьюшки

en: Caption
ru: Подпись

en: Info
ru: Инфо

en: Default permitted file extensions
ru: Разрешенные по умолчанию расширения файлов

en: public
ru: публично

en: on
ru: вкл

en: Default maximum file size per upload
ru: Максимальный размер загружаемого файла по умолчанию

en: MB
ru: МБ

en: Default total file size per user
ru: Общий объем файлов для каждого пользователя по умолчанию

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ru: Ваши настройки PHP ограничивают максимально возможный размер загружаемого файла значением в %size Mбайт.

en: Allowed file extensions
ru: Допустимые расширения файлов

en: Add new item
ru: Добавить новый пункт

en: both
ru: Оба

en: Please wait...
ru: Пожалуйста, подождите...

en: Common
ru: Общие

en:  content
ru:  содержимое

en: The update has encountered an error.
ru: Во время обновления произошла ошибка.

en: Float
ru: Число с плавающей точкой

en: Grid
ru: Сетка

en: Copyright
ru: Авторские права (Copyright)

en: Thumbnails
ru: Миниатюры

en: Image title
ru: Заголовок изображения

en: Sizes
ru: Размер

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Shadow
ru: Тени

en: Pager
ru: Постраничный навигатор

en: Others
ru: Другие

en: Text only
ru: Только текст

en: Show titles
ru: Показывать заголовки

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
ru: Максимальный размер всех файлов по умолчанию, который пользователь может хранить на сайте.

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ru: Максимальный разрешенный размер изображения (например, 640x480). Укажите 0 для снятия ограничений. Если установлено <a href="!image-toolkit-link">средство обработки изображений</a>, то разрешение файлов, превышающих это значение, будет уменьшаться до заданного размера.

en: off
ru: выкл

en: Cover
ru: Обложка

en: Upload date
ru: Дата отгрузки

en: Thumbnail height
ru: Высота миниатюры

en: ImageCache preset
ru: Пресет ImageCache

en: My Galleries
ru: Мои галереи

en: Show title
ru: Показывать надпись

en: Numeric
ru: Числовая

en: Submitted by !username on @datetime
ru: !username @datetime

en: Thumbnails per row
ru: Миниатюр в ряд

en: Items margin
ru: Отступ для пунктов

en: Items padding
ru: Набивка для пунктов

en: Items border
ru: Бордюр для пунктов

en: Items border color
ru: Цвет бордюра пунктов

en: Back link
ru: Ссылка вернуться

en: Quantity of visible links
ru: Количество видимых ссылок

en: Assign the gallery functionality to other content types.
ru: Назначить функциональность галереи для этого типа содержимого.

en: Thumbnail upload size
ru: Размер загружаемого превью

en: Preview upload size
ru: Размер загружаемого превью

en: Preview display size
ru: Размер отображения превью

en: ImagaCache presets
ru: Предустановки ImagaCache

en: Current used setting: @prev_presetname
ru: Текущие используемые настройки: @prev_presetname

en: Module developed by <a target="_blank" href="@ga_creator_link">Juan Morejón</a> from the <a target="_blank" href="@qtg_link">Quiptime Group</a>
ru: Разработчик модуля <a target="_blank" href="@ga_creator_link">Juan Morejón</a> из <a target="_blank" href="@qtg_link">Quiptime Group</a>

en: Gallery title
ru: Заголовок галереи

en: Click Update to upload a new file or to save your changes in this section.
ru: Кликните Обновить для загрузке новых файлов или сохранения изменений в этой секции

en: Hide titles
ru: Скрыть заголовок

en: Back to the gallery
ru: Назад к галереи

en: Edit this item
ru: Редактировать этот пункт

en: administer gallery_assist
ru: управление gallery_assist

en: view gallery_assist content
ru: просмотр gallery_assist содержимого

en: create gallery_assist content
ru: создать gallery_assist содержимое

en: delete own gallery_assist content
ru: удалить собственное содержание gallery_assist

en: delete any gallery_assist content
ru: удалить любое содержание gallery_assist

en: edit own gallery_assist content
ru: редактировать собственное содержание gallery_assist

en: edit any gallery_assist content
ru: редактировать любое содержание gallery_assist

en: administer gallery_assist_
ru: управлять gallery_assist_

en: view gallery_assist_
ru: просмотр gallery_assist_

en: create gallery_assist_
ru: создать gallery_assist_

en: delete own gallery_assist_
ru: удалить вашу gallery_assist_

en: delete any gallery_assist_
ru: удалить любую gallery_assist_

en: edit own gallery_assist_
ru: редактировать свой gallery_assist_

en: edit any gallery_assist_
ru: редактировать любой gallery_assist_

en: Pager align
ru: Выравнивание пейджера

en: Upload proccess
ru: Процесс загрузки

en: Files save method
ru: Метод сохранения файлов

en: Rename files
ru: Переименовать файлы

en: Replace files
ru: Заменить файлы

en: Current used setting: @thm_presetname
ru: Используются текущие настройки: @thm_presetname

en: Check to display the image titles.
ru: Выбрать, для отображения заголовков изображений.

en: <b>The new owner of this gallery is user: @uname</b>
ru: <b>Новый владелец этой галереи: @uname</b>

en: <strong>A T T E N T I O N !</strong><br /> The user @uname haven't the needed permissions to create or edit this node type.
ru: <strong>В Н И М А Н И Е !</strong><br /> Пользователь @uname не  имеют достаточно прав для создания или изменения этого типа материала.

en: @title has been successful deleted.
ru: @title был успешно удален

en: <span class="messages status">Changes sucessfull saved.</span>
ru: <span class="messages status">Изменения успешно сохранены.</span>

en: Back to @ptitle
ru: Назад к @ptitle

en: Gallery Description
ru: Описание галереи

en: Show this gallery as
ru: Показывать галерею как

en: The image ID
ru: ID изображения

en: Choose a layout.
ru: Выберите макет.

en: privat: <em>Only the owner can see the gallery.</em>
ru: личная: <em>Только владелец может видеть галерею</em>

en: public: <em>Public for all authenticated users.</em>
ru: публичная: <em>Доступно всем авторизованным пользователям.</em>

en: public for all: <em>Public for all users and anonymous.</em>
ru: для всех: <em>Доступна всем пользователям и анонимным в том числе</em>

en: Gallery Public Status
ru: Статус доступности галереи

en: privat
ru: личная

en: public for all
ru: публично для всех

en: Items order
ru: Сортировка

en: Field to order
ru: Поле для сортировки

en: Order type
ru: Тип заказа

en: Show in user profile
ru: Показать в профиле пользователя

en: Edit the settings from Gallery Assist for this content type -> <a href="@myPath">%contenType</a>
ru: Редактировать настройки Gallery Assist для этого типа материалов -> <a href="@myPath">%contenType</a>

en: Gallery Assist (GA) settings
ru: Настройки Gallery Assist (GA)

en: Gallery Assist (GA): Add and edit items
ru: Gallery Assist (GA): Добавить и редактировать элементы

en: Check to enable the items shadow. (only for browsers which supporting this feature)
ru: Выберите для включения тени элемента. (только для поддерживающих это браузеров)

en: Linked
ru: Со ссылкой

en: Linked to the lightbox
ru: Ссылка на всплывающий блок

en: Titles format
ru: Формат заголовков

en: Permitted formats: @formats.
ru: Разрешённые форматы: @formats.

en: Edit the gallery
ru: Редактировать галерею

en: No galleries
ru: Нет галерей

en: This article must be saved FIRST before you can add IMAGES to the gallery. Read more about in the <a href="@help_link">help</a>.
ru: Эта статья должна быть сохранена ПРЕЖДЕ, чем вы сможете добавить ИЗОБРАЖЕНИЯ в галерею. Прочитайте больше в <a href="@help_link">помощи</a>.
