Google Maps Tools (6.x-2.1) - en to uk translation catalogue (451 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Pages
uk: Сторінки

en: Reset to defaults
uk: Скинути до початкових значень

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Manager
uk: Керівник

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Northeast
uk: Північно-східний

en: Southeast
uk: Південно-східний

en: Southwest
uk: Південно-західний

en: Northwest
uk: Північно-західний

en: Link
uk: Посилання

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Parent
uk: Батько

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Legal
uk: Правила сайту

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Blank
uk: Порожньо

en: Self
uk: Власний

en: Top
uk: Зверху

en: Link target
uk: Ціль посилання

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Icon
uk: Іконка

en: Add
uk: Додати

en: Format
uk: Формат

en: Region
uk: Область

en: Teaser
uk: Анонс

en: Event
uk: Подія

en: Icons
uk: Піктограми

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Titles
uk: Заголовки

en: Before
uk: Перед

en: After
uk: Після

en: User
uk: Користувач

en: Options
uk: Опції

en: Node
uk: Матеріал

en: Number of columns
uk: Кількість стовпців

en: Data type
uk: Тип даних

en: Separator
uk: Розділювач

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Menu item
uk: Пункт меню

en: Expanded
uk: Розгорнуте

en: All
uk: Все

en: Points
uk: Пунктів

en: CSS class
uk: Клас CSS

en: Display links
uk: Відображати посилання

en: Bottom
uk: Знизу

en: Node links
uk: Посилання на матеріал

en: Taxonomy terms
uk: Терміни таксономії

en: Client ID
uk: ID клієнта

en: User settings
uk: Налаштування користувача

en: Always
uk: Завжди

en: Never
uk: Ніколи

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Custom
uk: Власний

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: Fields
uk: Поля

en: Is less than or equal to
uk: Є меншим або рівним

en: Is greater than
uk: Є більшим, ніж

en: Mode
uk: Режим

en: Normal
uk: Звичайне

en: Delete all
uk: Видалити все

en: Sort order
uk: Впорядкування

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: This field is required.
uk: Це поле - обов’язкове.

en: Range
uk: Діапазон

en: Bar
uk: Смуга

en: Line
uk: Рядок

en: Scale
uk: Масштаб

en: Tiny
uk: Крихітний

en: Overlays
uk: Накладання

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Phone
uk: Телефон

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Address
uk: Адреса

en: Terms
uk: Терміни

en: Colors
uk: Кольори

en: Border
uk: Рамка

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Japan
uk: Японія

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Quality
uk: Якість

en: Background color
uk: Колір тла

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Color
uk: Колір

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: reset
uk: скинути

en: Last
uk: Останній

en: Cache
uk: Кеш

en: Clone
uk: Клонувати

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Filters
uk: Фільтри

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Position
uk: Позиція

en: Cron settings
uk: Налаштування крону

en: Rotation
uk: Обертання

en: Static
uk: Статичне

en: Expires
uk: Дійсне до

en: Flag
uk: Встановити прапор

en: Tracker
uk: Відстежувач

en: Street
uk: Вулиця

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Map links
uk: Зв'язки з картами

en: Collapsible
uk: Згортуване

en: Collapsed
uk: Згорнуте

en: Coordinates
uk: Координати

en: Germany
uk: Німеччина

en: Labels
uk: Мітки

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Canada
uk: Канада

en: Czech Republic
uk: Чеська республіка

en: Denmark
uk: Данія

en: Finland
uk: Фінляндія

en: France
uk: Франція

en: India
uk: Індія

en: Italy
uk: Італія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Norway
uk: Норвегія

en: Russia
uk: Московія

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: Hidden
uk: Приховано

en: North-Northeast
uk: Північний - Північно-східний

en: East-Northeast
uk: Східний - Північно-східний

en: East-Southeast
uk: Східний - Південно-східний

en: South-Southeast
uk: Південний - Південно-східний

en: South-Southwest
uk: Південний - Південно-західний

en: West-Southwest
uk: Західний - Південно-західний

en: West-Northwest
uk: Західний - Північно-західний

en: North-Northwest
uk: Північний - Північно-західний

en: seconds
uk: секунд(и)

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Введіть по одній сторінці на рядок у вигляді шляху Друпалу. Позначка '*' означає будь-який символ. Наприклад, %blog для сторінки блоґу і %blog-* для будь-якого персонального блоґу. %front - головна сторінка.

en: English
uk: Англійська

en: Countries
uk: Країни

en: Zip code
uk: Поштовий індекс

en: Clear
uk: Очистка

en: Result
uk: Результат

en: Replace
uk: Замінити

en: First
uk: Перший

en: Dynamic
uk: Динамічний

en: Default center
uk: Центр за замовчуванням

en: Default zoom
uk: Збільшення за замовчуванням

en: Default map type
uk: Тип карти за замовчуванням

en: Map
uk: Мапа

en: Satellite
uk: Супутник

en: Hybrid
uk: Змішаний

en: Border padding
uk: Відступ границь

en: Track markers
uk: Відстежувати маркери

en: Clusterer settings
uk: Налаштування кластерізатора

en: Lines
uk: Рядки

en: Stroke color
uk: Колір лінії

en: Fill color
uk: Колір заповнення

en: Map type
uk: Тип карти

en: Controls
uk: Елементи керування

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Info
uk: Інформація

en: Slide
uk: Сковзання

en: Results
uk: Результати

en: Convert
uk: Перетворити

en: Style
uk: Стиль

en: Icon settings
uk: Настроювання іконок

en: League
uk: Ліга

en: Car
uk: Машина

en: address
uk: адреса

en: Shopping cart
uk: Кошик

en: Reversed
uk: Зворотній порядок

en: Hong Kong
uk: Гонконг

en: South Korea
uk: Південна Корея

en: Feet
uk: Фути

en: %type settings
uk: Налаштування %type

en: Unformatted
uk: Неформатоване

en: Base path
uk: Основний шлях

en: <Hidden>
uk: <Сховати>

en: Accuracy
uk: Точність

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: !name field is required.
uk: Поле !name є обов’язковим.

en: Unknown location
uk: Невідоме місце розташування

en: Town
uk: Місто

en: Intersection
uk: Перетин

en: Sticky
uk: Прикріплені

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Non-empty
uk: Непорожні

en: Please wait...
uk: Зачекайте, будь ласка...

en: Translatable
uk: Доступний для перекладу

en: Bold
uk: Напівжирний

en: List items
uk: Список елементів

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
uk: Якщо вибрано режим PHP, введіть PHP-код між %php. Пам'ятайте - виконання неправильного коду PHP може порушити роботу друпалівського сайту.

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
uk: Видалення словника також знищить усі його терміни. Цю дію неможливо буде відмінити.

en: Full node
uk: Повний матеріал

en: Group multiple values
uk: Групувати множинні значення

en: Precision
uk: Точність

en: Grid
uk: Сітка

en: Hide
uk: Приховати

en: File format
uk: Формат файлу

en: Cache lifetime
uk: Час життя кешу

en: Elevation
uk: Підвищення

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Auto
uk: Авто

en: The name %name is already taken.
uk: Ім'я %name вже зайняте.

en: Set
uk: Встановлення

en: <Any>
uk: <Будь-що>

en: Address settings
uk: Налаштування адреси

en: Addresses
uk: Адреси

en: Generate content
uk: Генерувати матеріали

en: empty
uk: порожньо

en: All types
uk: Всі типи

en: Postal
uk: Поштова

en: taxonomy
uk: таксономія

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Raw
uk: Raw (без обробки)

en: Euro
uk: Євро

en: User link
uk: Посилання на користувача

en: Argument type
uk: Тип аргументу

en: Offset
uk: Зміщення

en: Others
uk: Інші

en: Any
uk: Байдуже

en: Profile list
uk: Список профілів

en: Icon size
uk: Розмір піктограм

en: Zoom
uk: Збільшення

en: Formatter
uk: Форматер

en: clone
uk: клонувати

en: Metric
uk: Метрична

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Ship
uk: Доставка

en: Effect
uk: Ефект

en: Route
uk: Маршрут

en: Show @count value(s)
uk: Показати @count значень

en: starting from @count
uk: починаючи з @count

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Draggable
uk: Доступне для перенесення

en: Minimized
uk: Мінімізація

en: Icon path
uk: Шлях до піктограми

en: Meter
uk: Вимірювач

en: Yen
uk: Єна

en: Title field
uk: Поле заголовку

en: Not required
uk: Не вимагається

en: Current location
uk: Поточне місцезнаходження

en: Ads
uk: Реклама

en: Maximum width
uk: Максимальна ширина

en: Control
uk: Керування

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
uk: Виявлено недозволений вибір. Будь ласка, зверніться до адміністратора сайту.

en: Illegal choice %choice in !name element.
uk: Неприпустимий вибір %choice в елементі !name.

en: Permanent
uk: Постійно

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: Map settings
uk: Налаштування карти

en: Zoom level
uk: Масштаб

en: Identification
uk: Ідентифікація

en: Methods
uk: Методи

en: Marker settings
uk: Настроювання маркерів

en: Click
uk: Клац

en: point
uk: пункт

en: Is empty (NULL)
uk: Порожнє (NULL)

en: Is not empty (NULL)
uk: Не пусто (NOT NULL)

en: not empty
uk: не порожнє

en: Music
uk: Музика

en: SEO
uk: Оптимізація для пошукових систем

en: Filter by type
uk: Фільтр по типу

en: Per role
uk: По ролях

en: Per user
uk: По користувачах

en: Show values
uk: Показати значення

en: Meters
uk: Метри

en: Not set
uk: Не встан.

en: Letters
uk: Літери

en: form
uk: форма

en: Basic options
uk: Основні опції

en: Point
uk: Точка

en: Javascript Choice Form
uk: Форма вибору JavaScript

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Allow multiple arguments to work together.
uk: Дозволити багато аргументів в спільній роботі

en: Do not display items with no value in summary
uk: Не відображати елементи з відсутніми у підсумку значеннями

en: Invalid input
uk: Хибне введення

en: - Any -
uk: - Будь-який -

en: exposed
uk: розкритий

en: Is between
uk: Між

en: Is not between
uk: Поза межами

en: Reduce duplicates
uk: Зменшення дублів

en: Node link
uk: Посилання на матеріал

en: Build mode
uk: Режим створення

en: Display node comments
uk: Показувати коментарі до матеріалу

en: Query results
uk: Результат запиту

en: Rendered output
uk: Візуалізоване виведення

en: Inline fields
uk: Вбудовані поля

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
uk: Вбудовані поля будуть відображатися  » один за одним », замість  »один над іншим ».

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
uk: Розділювач може розташовуватися між вбудованими полями, щоб вони не з’єднувались одне з одним. В цьому полі можливе використання HTML-коду.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
uk: В горизонтальнім розташуванні елементи розміщуються починаючи від верхнього лівого кута праворуч. У вертикальнім розташуванні - від верхнього лівого кута донизу.

en: Circle
uk: Коло

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: Illegal choice %choice in %name element.
uk: Неприпустимий вибір %choice в елементі %name.

en: Negative values are not allowed.
uk: Від'ємні значення недопустимі.

en: Snow
uk: Сніг

en: Throbber
uk: Тробер

en: Path settings
uk: Налаштування шляху

en: Maps
uk: Карти

en: Show icon
uk: Показувати іконку

en: Styles
uk: Стилі

en: Info window
uk: Вікно інформації

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
uk: Якщо не обрано, кожен елемент поля буде створювати новий рядок, що може привести до дублів. Ці параметри несумісні з сортуванням таблиць при кліках на відображенні.

en: Computer
uk: Комп'ютер

en: Appears in: @types
uk: Використана в: @types

en: <No value>
uk: <Без значення>

en: Widget label (@label)
uk: Мітка Візитки (@label)

en: Custom label
uk: Настроювана мітка

en: (first item is 0)
uk: (перший елемент - 0)

en: (start from last values)
uk: (починати з останніх значень)

en: Progress bar
uk: Індикатор поступу

en: Maximum file size
uk: Максимальний розмір файла

en: Double click
uk: Подвійне клацання

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
uk: Через цей фільтр елементи з однією або декількома обраними варіантами вибору можуть дублюватися. Якщо так сталося, цей прапорець може прибрати ці дублікати. Однак, чим більше термінів потрібно шукати, тим довше триватиме запит, тому використовуйте це обережно. Не потрібно вмикати на полях з одним значенням, оскільки, при використанні на несумісному полі, це може призвести до зникнення значень поля з відображення.

en: Hide empty fields
uk: Приховати порожні поля

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
uk: Не відображати поля, мітки або розмітку для порожніх полів.

en: API settings
uk: Налаштування API

en: Render
uk: Відобразити

en: Box
uk: Коробка

en: Library path
uk: Шлях бібліотеки

en: Cache path for static maps
uk: Шлях кешування для статичних карт

en: Enable throttle support
uk: Увімкнути підтримку обмежувача

en: Shape
uk: Форма

en: Starred
uk: Позначено зірочкою

en: Airport
uk: Аеропорт

en: Cafe
uk: Кафе

en: Caution
uk: Застереження

en: Cinema
uk: Кіно

en: Dollar
uk: Долар

en: Fire
uk: Вогонь

en: Pound
uk: Фунт

en: Repair
uk: Виправити

en: Restaurant
uk: Ресторан

en: School
uk: Школа

en: Scissors
uk: Ножиці

en: Sport
uk: Спортивні

en: Taxi
uk: Таксі

en: Train
uk: Поїзд

en: Truck
uk: Вантажівка

en: Wheelchair
uk: Інвалідний візок

en: User-defined
uk: Визначено користувачем

en: Optional settings
uk: Додаткові налаштування

en: Before title
uk: Перед назвою

en: After title
uk: Після назви

en: Top-left
uk: Вгорі ліворуч

en: Top-right
uk: Вгорі праворуч

en: Bottom-left
uk: Внизу ліворуч

en: Bottom-right
uk: Внизу праворуч

en: Clickable
uk: Натискається

en: Target units
uk: Цільові одиниці

en: Bounds
uk: Межі

en: Pitch
uk: Висота

en: Terrain
uk: Ландшафт

en: Themed
uk: Темізовано

en: Nearest
uk: Найближчий

en: Formatter settings
uk: Налаштування форматера

en: !locality and !deplocality
uk: !locality та !deplocality

en: !locality and !postalcode
uk: !locality та !postalcode

en: !locality and !thoroughfare
uk: !locality та !thoroughfare

en: !deplocality and !postalcode
uk: !deplocality та !postalcode

en: !deplocality and !thoroughfare
uk: !deplocality та !thoroughfare

en: !postalcode and !thoroughfare
uk: !postalcode та !thoroughfare

en: !locality, !deplocality and !postalcode
uk: !locality, !deplocality та !postalcode

en: !locality, !deplocality and !thoroughfare
uk: !locality, !deplocality та !thoroughfare

en: !locality, !postalcode and !thoroughfare
uk: !locality, !postalcode та !thoroughfare

en: !deplocality, !postalcode and !thoroughfare
uk: !deplocality, !postalcode та !thoroughfare

en: !locality, !deplocality, !postalcode and !thoroughfare
uk: !locality, !deplocality, !postalcode та !thoroughfare

en: !locality or !deplocality
uk: !locality або !deplocality

en: !locality or !postalcode
uk: !locality або !postalcode

en: !locality or !thoroughfare
uk: !locality або !thoroughfare

en: !deplocality or !postalcode
uk: !deplocality або !postalcode

en: !deplocality or !thoroughfare
uk: !deplocality або !thoroughfare

en: !postalcode or !thoroughfare
uk: !postalcode або !thoroughfare

en: !locality, !deplocality or !postalcode
uk: !locality, !deplocality або !postalcode

en: !locality, !deplocality or !thoroughfare
uk: !locality, !deplocality або !thoroughfare

en: !locality, !postalcode or !thoroughfare
uk: !locality, !postalcode або !thoroughfare

en: !deplocality, !postalcode or !thoroughfare
uk: !deplocality, !postalcode або !thoroughfare

en: !locality, !deplocality, !postalcode or !thoroughfare
uk: !locality, !deplocality, !postalcode або !thoroughfare

en: Filter value
uk: Значення фільтра

en: Link this field to
uk: Зробити це поле посиланням на

en: Bounce slide
uk: Сковзання з підстрибування

en: Scientific
uk: Наукове

en: Centimeter
uk: Сантиметр

en: Millimeter
uk: Міліметр

en: Foot
uk: Нога

en: Pica
uk: Піка

en: Inch
uk: Дюйм

en: Fathoms
uk: Фатоми

en: Cable
uk: Кабель

en: Cables
uk: Кабелі

en: Data options
uk: Параметри даних

en: Maps and static maps have been successfully updated.
uk: Карти і статичні карти були успішно оновлені.

en: Site-wide restriction. It will affect all GMaps address selector and element. Leave empty to allow all countries.
uk: Обмеження на веб-сайті. Це вплине на всі селектори GMaps-адрес і елементи. Залиште порожнім, щоб дозволити всі країни.

en: Now allowed: @allowed
uk: Тепер доступний: @allowed

en: Center and zoom
uk: Центр і масштаб

en: Center only
uk: Тільки центр

en: Zoom only
uk: Тільки масштаб

en: Center map to first marker
uk: Центрувати карту за першим маркером

en: Zoom map to first marker
uk: Збільшувати карту за першим маркером

en: Enable full-screen control
uk: Увімкнути повноекранне керування

en: Photo repositories
uk: Фотобанки

en: Content-type based marker options for content markers.
uk: Засновані на матеріалі опції маркерів для маркерів вмісту.

en: GMaps location
uk: GMaps місце розташування

en: GMaps User
uk: GMaps користувач

en: GMaps data
uk: GMaps дані

en: Formatter options
uk: Параметри форматера

en: User Address
uk: Адреса користувача

en: Address search
uk: Адресний пошук

en: User Point
uk: Пункт користувача

en: Location filter
uk: Фільтр місця розташування

en: GMaps User country
uk: GMaps Країна користувача

en: Map option
uk: Параметри карти
