Google Maps Tools (6.x-2.1) - en to ar translation catalogue (202 entries)

en: Forms
ar: النماذج

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Pages
ar: الصفحات

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: delete
ar: حذف

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Manager
ar: الإداري

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Required
ar: ضروري

en: Parent
ar: الأب

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: مساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Blank
ar: فارغ

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Icon
ar: أيقونة

en: Add
ar: إضافة

en: Format
ar: التنسيق

en: Region
ar: منطقة

en: Teaser
ar: موجز

en: Event
ar: الحدث

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: User
ar: مستخدم

en: Options
ar: الخيارات

en: Node
ar: العقدة

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Data type
ar: نوع البيانات

en: Separator
ar: فاصل

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Menu item
ar: رابط

en: Expanded
ar: موسع

en: All
ar: الكل

en: Display links
ar: اعرض الروابط

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: User settings
ar: إعدادات المستخدم

en: Never
ar: أبدا

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Custom
ar: مخصّص

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Fields
ar: الحقول

en: Is less than or equal to
ar: أقل من أو مساو

en: Is greater than
ar: أكبر من

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Delete all
ar: حذف الكل

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Line
ar: السطر

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Address
ar: العنوان

en: Terms
ar: المصطلحات

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Japan
ar: اليابان

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Text color
ar: لون النص

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Color
ar: اللون

en: reset
ar: أعد الضبط

en: Last
ar: الأخيرة

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Clone
ar: استنساخ

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Filters
ar: المرشحات

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Position
ar: الوضع

en: Tracker
ar: المتتبع

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Canada
ar: كندا

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar: الدانمارك

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: India
ar: الهند

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Norway
ar: النرويج

en: Russia
ar: روسيا

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: Hidden
ar: مخفي

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: English
ar: إنجليزية

en: Countries
ar: الدول

en: Clear
ar: مسح

en: Result
ar: نتيجة

en: First
ar: الأولى

en: Map
ar: خريطة

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Info
ar: معلومات

en: Results
ar: النتائج

en: Convert
ar: تحويل

en: Style
ar: نمط

en: Reversed
ar: معكوس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: %type settings
ar: إعدادات %type

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: <Hidden>
ar: <مخفي>

en: Loading...
ar: تحميل...

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Sticky
ar: مثبت

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: Translatable
ar: قابل للترجمة

en: List items
ar: اعرض عناصر القائمة

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط بي.إتش.بي. لاحظ أن تنفيذ كود بي.إتش.بي غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك المبني على دروبال.

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ar: حذف معجم يحذف كل مصطلحاته. هذا الإجراء غير قابل للإلغاء.

en: !title: !required
ar: ‏!title: ‏!required

en: Precision
ar: الدقة

en: Grid
ar: شبكة

en: Hide
ar: إخفاء

en: The name %name is already taken.
ar: الاسم %name مستخدم بالفعل.

en: empty
ar: فارغ

en: taxonomy
ar: تصنيف

en: Raw
ar: سطر

en: Euro
ar: اليورو

en: User link
ar: رابط المستخدم

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Any
ar: أي من

en: clone
ar: استنساخ

en: Effect
ar: التأثير

en: Route
ar: الطريق

en: starting from @count
ar: انطلاقًا من  @count

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Title field
ar: حقل العنوان

en: Maximum width
ar: أقصى عرض

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل !name.

en: Permanent
ar: دائم

en: Temporary
ar: مؤقت

en: Identification
ar: التمييز

en: Is empty (NULL)
ar: فارغ (NULL)

en: not empty
ar: غير فارغ

en: Per user
ar: لكل مستخدم

en: form
ar: استمارة

en: Basic options
ar: الخيارات الأساسية

en: Javascript Choice Form
ar: استمارة اختيارات جافا سكربت

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: - Any -
ar: - اختر -

en: Is between
ar: بين

en: Is not between
ar: ليس بين

en: Node link
ar: رابط العقدة

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Illegal choice %choice in %name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل %name.

en: Negative values are not allowed.
ar: غير مسموح بالقيم السالبة.

en: Path settings
ar: إعدادات المسارات

en: Show icon
ar: أظهر الأيقونة

en: (first item is 0)
ar: أول عنصر هو 0

en: (start from last values)
ar: ابدأ من القيمة الأخيرة

en: Maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم الملف

en: Render
ar: عرض

en: Formatter settings
ar: إعدادات المنسق
