Heartbeat (6.x-4.6) - en to tr translation catalogue (56 entries)

en: delete
tr: sil

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Group
tr: Grup

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: No
tr: Hayır

en: register
tr: kayıt

en: Login
tr: Giriş

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: Settings
tr: Ayarlar

en: edit
tr: düzenle

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: User
tr: Kullanıcı

en: Node
tr: Düğüm

en: All
tr: Tümü

en: Comment ID
tr: Yorum ID

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: configure
tr: yapılandır

en: Class
tr: Sınıf

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Profile
tr: Profil

en: Share
tr: Paylaş

en: Attachments
tr: Ekler

en: ago
tr: önce

en: This action can not be undone.
tr: Bu eylem geri alınamaz.

en: revert
tr: geri al

en: Permissions
tr: İzinler

en: User Relationships
tr: Kullanıcı İlişkileri (User Relationships)

en: Everyone
tr: Herkes

en: empty
tr: boş

en: Are you sure you want to delete this message?
tr: Bu mesajı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Reports
tr: Raporlar

en: Time ago
tr: Zaman önce

en: Text of log message to be passed into the t() function.
tr: t() fonksiyonuna geçirilecek kayıt iletisi.

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
tr: İleti dizesiyle eşleşen ve t() fonksiyonuna geçirilmiş değişkenlerin seri dizilimi.

en: The language the content is in.
tr: İçeriğin dili.

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: Is not empty (NULL)
tr: Boş değil (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Access type
tr: Erişim şekli

en: Comment body
tr: Yorum gövdesi

en: Comment body. WARNING - raw user input
tr: Yorum gövdesi. UYARI - saf kullanıcı girdisi

en: Comment author's user id
tr: Yorum yazarının kullanıcı id

en: Comment creation year (four digit)
tr: Yorum oluşturulma yılı (dört rakam)

en: Configure @type
tr: @type yapılandır

en: Custom message type.
tr: Özelleştirilmiş ileti türü.

en: messages
tr: iletiler

en: Message types
tr: İleti türleri
