Hostmaster (Aegir) (6.x-1.2) - en to hi translation catalogue (56 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Type
hi: प्रकार

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Servers
hi: सर्वर

en: Available variables are:
hi: उपलब्ध चर हैं:

en: None
hi: कोई नहीं

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: View
hi: देखें

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Site
hi: साइट

en: Web Server
hi: वेब सर्वर

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Left sidebar
hi: बांया साइडबार

en: Right sidebar
hi: दांया साइडबार

en: Footer
hi: पादलेख

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: Current
hi: मौजूदा

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Port
hi: पोर्ट

en: Queued
hi: पंक्तिबद्ध

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: Reset password
hi: कूटशब्द नव निर्माण करें

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: No content types available.
hi: सामग्री उपलब्ध नहीं है

en: Expand
hi: विस्तृत करें

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: Install profile
hi: प्रोफ़ाइल स्थापित करें

en: Web server
hi: वैब सर्वर

en: Account details for !username at !site
hi: !site पर !username के खाते की जानकारी

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
hi: !username,
    
    !site पर सदस्य बनने के लिये शुक्रिया. आप अब अपने आने की सुचना !login_uri यहाँ से दे सकते हैं।  आप निम्नलिखित सदस्यनाम और कूट्शब्द प्रयोग में लाएँ:
    
    सदस्यनाम: !username
    कूट्शब्द: !password
    
    आप इस कडी पर क्लिक करके भी अपने आने की सूचना दे सकते हैं:
    
    !login_url
    
    यह कडी एक ही बार चलेगी.
    
    इस कडी से आगे बढने पर आपको अपना कूटशब्द बदलने का अवसर दिया जायेगा.
    
    
    --  !site मंडल

en: User e-mail settings
hi: सदस्य ईमेल सेटिंग
