iContact (6.x-2.0-alpha3) - en to id translation catalogue (53 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Administer
id: Kelola

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: E-mail
id: Email

en: Submit
id: Kirim

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Type
id: Jenis

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Description
id: Deskripsi

en: Enable
id: Aktifkan

en: Enabled
id: Aktif

en: Edit
id: Sunting

en: Error Message
id: Pesan Kesalahan

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: Time
id: Waktu

en: History
id: Riwayat

en: Statistics
id: Statistik

en: Created
id: Dibuat

en: Please enter a valid email address.
id: Silakan isi dengan alamat email yang sah.

en: Filter
id: Saring

en: Message type
id: Tipe pesan

en: Details
id: Rincian

en: Phone
id: Telepon

en: State
id: Status

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Users
id: Pengguna

en: Defaults
id: Bawaan

en: Street
id: Jalan

en: City
id: Kota

en: Postal code
id: Kode pos

en: Pending
id: Tertunda

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Refine
id: Perhalus

en: Undo
id: Batalkan

en: Lists
id: Daftar

en: Permissions
id: Izin

en: Street address
id: Alamat jalan

en: User name
id: Nama pengguna

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Live
id: Langsung

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
id: <em>dan</em> <strong>%property</strong>-nya adalah <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
id: <strong>%property</strong>-nya adalah <strong>%value</strong>
