Image (6.x-1.2) - en to it translation catalogue (75 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Images
it: Immagini

en: Image size
it: Dimensioni dell'immagine

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: view
it: mostra

en: Size
it: Dimensione

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: root
it: radice

en: Parent
it: Genitore

en: Depth
it: Profondità

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Error importing %filename.
it: Errore nell'importazione di %filename.

en: There is 1 image in this gallery | There are @count images in this gallery
it[0]: Questa galleria contiene 1 immagine
it[1]: Questa galleria contiene @count immagini

en: Upload
it: Carica

en: Upload image
it: Upload immagine

en: Node
it: Nodo

en: Page
it: Pagina

en: File name
it: Nome del file

en: Count
it: Numero

en: New window
it: Nuova finestra

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Color profile
it: Profilo colore

en: Operation
it: Operazione

en: Original
it: Originale

en: Hidden
it: Nascosto

en: Gray
it: Grigio

en: Path to the "convert" binary
it: Percorso dell'eseguibile "convert"

en: image
it: immagine

en: <Hidden>
it: -Nascosto-

en: JPEG quality
it: Qualità JPEG

en: Same window
it: Stessa finestra

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Image gallery
it: Galleria immagini

en: Maximum number of images
it: Numero massimo di immagini

en: Display debugging information
it: Visualizza le informazioni di debug

en: ImageMagick command: @command
it: Comando di ImageMagick: @command

en: Maximum upload size
it: Dimensione massima caricamento

en: The original image was resized to fit within the maximum allowed resolution of %width x %height pixels.
it: L'immagine originale è stata ridimensionata per rispettare la risoluzione massima permessa di %width x %height pixel.

en: create images
it: crea immagini

en: Convert colorspace
it: Converti lo spazio colore

en: Change image resolution to 72 ppi
it: Cambia la risoluzione dell'immagine a 72 ppi

en: Image import
it: Importazione immagini

en: Image Import
it: Importazione immagini

en: Image file
it: File immagine

en: Attached images
it: Immagini allegate

en: No link
it: Nessun link

en: (Unpublished)
it: (non pubblicato)

en: Completed image import.
it: Importazione immagini completata.

en: 1 image | @count images
it[0]: 1 immagine
it[1]: @count immagini

en: Default argument
it: Parametro predefinito

en: Not installed.
it: Non installato

en: Hide view / Page not found (404)
it: Nascondi vista / Pagina non trovata (404)

en: Display empty text
it: Mostra testo vuoto

en: Provide default argument
it: Stabilire il parametro predefinito

en: Image toolkit
it: Toolkit per le immagini

en: Gallery page
it: Pagina di galleria

en: File too big.
it: File troppo grande.
