Imagemenu (6.x-1.0) - en to ar translation catalogue (35 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: delete
ar: حذف

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Description
ar: الوصف

en: Enabled
ar: مفعل

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Weight
ar: الوزن

en: Settings
ar: الإعدادات

en: edit
ar: تحرير

en: Save
ar: حفظ

en: Path
ar: المسار

en: Add item
ar: أضف رابطا

en: Layout
ar: التنسيق

en: Menu item
ar: رابط

en: Expanded
ar: موسع

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ar: المسار الذي يقود إليه عنصر القائمة. يمكن أن يكون مسار دروبال محلي مثل %add-node، أو مسار خارجي مثل %drupal. للربط بالصفحة الرئيسية اكتب %front.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
ar: إذا فعل هذا الاختيار، و كان لهذا الرابط أبناء، فستظهر القائمة موسعة دائما.

en: Parent item
ar: رابط أم

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، تترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: Add menu
ar: أضف قائمة

en: menu
ar: قائمة

en: Edit menu
ar: تحرير القائمة

en: Delete menu
ar: احذف القائمة

en: Edit menu item
ar: حرر رابطا في قائمة

en: Delete menu item
ar: احذف رابطا في قائمة

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
ar: عناصر القائمة غير المفعلة لن توضع في أي قوائم.

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ar: أدخل اسم القائمة الجديدة. تذكر أن تفعل الصندوق الجديد الذي سيُنشأ من <a href="@blocks">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
ar: لبترتيب الروابط في القائمة اسحب العلامة المقابلة <em>للرابط</em> واسحبه إلى مكانه الجديد بالقائمة. تذكر أن أي تعديل في الترتيب بالقائمة لن يُحفظ إلا بعد الضغط على زر <em>احفظ الإعدادات</em> في أسفل الصفحة.

en: List menus
ar: اعرض القوائم

en: Customize menu
ar: تطويع قائمة

en: List items
ar: اعرض عناصر القائمة
