Imagemenu (6.x-1.2) - en to it translation catalogue (31 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: disabled
it: disattivato

en: Description
it: Descrizione

en: Enabled
it: Attivato

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: edit
it: modifica

en: Save
it: Salva

en: Path
it: Percorso

en: Add item
it: Aggiungi voce

en: Menu item
it: Voce del menu

en: Expanded
it: Espanso

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
it: Il percorso a cui punta la voce del menu. Può essere un percorso interno di Drupal come %add-node o un URL esterno come %drupal. Inserisci %front per ottenere un link alla pagina principale.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
it: Se selezionato e questa voce del menu ha dei figli, i menu appariranno sempre espansi.

en: Parent item
it: Voce padre

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
it: Opzionale. Nel menu, le voci più pesanti andranno in basso e le voci più leggere verranno posizionate più in alto.

en: Add menu
it: Aggiungi menù

en: Edit menu
it: Modifica menù

en: Delete menu
it: Elimina menù

en: Edit menu item
it: Modifica voce menu

en: Delete menu item
it: Elimina voce menu

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
it: Gli elementi del menu che non sono abilitati non verranno elencati in alcun menu.

en: List menus
it: Elenca menù

en: Customize menu
it: Personalizza menù

en: List items
it: Elenca elementi
