Imagemenu (6.x-1.3) - en to uk translation catalogue (62 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Weight
uk: Вага

en: Settings
uk: Налаштування

en: edit
uk: редагувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Path
uk: Шлях

en: Menu
uk: Меню

en: Add item
uk: Додати елемент

en: Layout
uk: Макет

en: Administration Screen Settings:
uk: Настроювання Виводу сторінки Адміністрування:

en: Imagemenu filter
uk: Фільтр графічного меню

en: Allows a user to insert an imagemenu into a node.
uk: Дозвіл користувачеві вставляти графічне меню в матеріал.

en: Menu item
uk: Пункт меню

en: Expanded
uk: Розгорнуте

en: add item
uk: Додати термін

en: The name of the menu.
uk: Назва меню.

en: The name of the menu item (displayed when hovering over a menu image).
uk: Назва пункту меню (відображуєтся при наведення на зображення меню)

en: Image Path
uk: Шлях до зображення

en: The path to the image.
uk: Шлях, що веде до зображення.

en: Optional. The path to an image to display on mouseover.
uk: Необов'язково. Шлях до зображення, що відображується при наведенні мишею.

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
uk: Шлях, на який посилається цей пункт меню. Це може бути внутрішній шлях Друпалу, такий як %add-node або зовнішнє URL таке як %drupal.  Виберіть %front щоб перейти на головну сторінку.

en: The ALT tag for the image if its not displayed.
uk: Тег ALT для зображення, якщо воно не відображається.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
uk: Якщо відмічене і пункт меню має дочірнє меню, то воно буде завжди розгорнуте.

en: Parent item
uk: Батьківський пункт

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
uk: Необов'язково. В меню елементи з меншим значенням порядку будуть розташовані вище, з більшим --  нижче.

en: File not found.
uk: Файл не знайдено.

en: Menu item successfully added.
uk: Пункт меню успішно доданий.

en: Menu item successfully updated.
uk: Пункт меню успішно оновлений.

en: Menu Block
uk: Блок меню

en: No menus created
uk: Жодних меню не створено.

en: The orientation of the menu.
uk: Напрямок меню.

en: Are you sure you want to delete menu '<em>%menu</em>'?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити меню '<em>%menu</em>'?

en: Menu and menu items successfully deleted.
uk: Меню і його пункти успішно видалені.

en: Are you sure you want to delete menu item '<em>%item</em>'?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити пункт меню '<em>%item</em>'?

en: Menu item successfully deleted.
uk: Пункт меню успішно видалений.

en: Edit menu name.
uk: Редагувати назву меню.

en: imagemenu
uk: графічне меню

en: administer imagemenu
uk: адміністрування графічного меню

en: Imagemenu
uk: Графічне меню

en: Module to create menus from image files.
uk: Модуль для створення меню з графічних файлів.

en: New Window
uk: Нове вікно

en: Add menu
uk: Додати меню

en: menu
uk: меню

en: Edit menu
uk: Редагувати меню

en: Delete menu
uk: Видалити меню

en: Edit menu item
uk: Редагувати пункт меню

en: Delete menu item
uk: Видалити пункт меню

en: Menu settings
uk: Налаштування меню

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
uk: Виключені пункти не будуть показані в жодному меню.

en: List menus
uk: Перегляд меню

en: Customize menu
uk: Персоналізувати меню

en: List items
uk: Список елементів
