jQuery Mobile UI (6.x-3.0-beta1) - en to ar translation catalogue (21 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Delete
ar: حذف

en: Search
ar: بحث

en: default
ar: المبدئي

en: Back
ar: رجوع

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Refresh
ar: تحديث

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Info
ar: معلومات

en: White
ar: أبيض

en: Grid
ar: شبكة

en: Blue
ar: أزرق

en: Black
ar: أسود

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
ar: لمزيد من المعلومات، ارجع إلى <a href="@help">قسم المساعدة</a> أو إلى <a href="@handbook">كتيب دروبال عالخط</a>. بإمكانك أيضا استخدام <a href="@forum">منتدى دروبال</a>، أو استعراض نطاق واسع من <a href="@support">خيارات الدعم الأخرى</a> المتاحة.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
ar: <h1 class="title">أهلا بك في موقعك الجديد المبني بدروبال!</h1><p>من فضلك اتبع هذه الخطوات لتضبط موقعك و تبدأ في استخدامه:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
ar: <strong>اضبط موقعك</strong> بمجرد ولوجك، زر <a href="@admin">قسم الإدارة</a> حيث يمكنك <a href="@config">تطويع و ضبط</a> كل النواحي في موقعك.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
ar: <strong>فَعِّل خصائص إضافية</strong> بعدها، زر <a href="@modules">قائمة الوحدات</a> و فعل الخصائص التي تناسب احتياجاتك. بإمكانك معرفة المزيد عن الوحدات الإضافية في <a href="@download_modules">قسم تنزيل وحدات دروبال</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
ar: <strong>خصص مظهر موقعك</strong> لتغير شكل ومظهر الموقع، زر <a href="@themes">قسم الثيمات</a>. بإمكانك هناك اختيار واحد من الثيمات الموجودة، كما بإمكانك تحميل ثيمات إضافية من <a href="@download_themes">قسم تحميل ثيمات دروبال</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
ar: <strong>ابدأ بنشر المحتوى</strong> أخيرا، بإمكانك <a href="@content">إنشاء محتوى</a> على موقعك. ستختفي هذه الرسالة بعد أن ترقي أول ما تنشره إلى الصفحة الرئيسية.

en: Alert
ar: تنبيه
