jQuery Mobile UI (6.x-3.0-beta1) - en to tr translation catalogue (25 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Delete
tr: Sil

en: Search
tr: Ara

en: default
tr: öntanımlı

en: Back
tr: Geri

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Refresh
tr: Yenile

en: Check
tr: Çek

en: Forward
tr: İleri

en: false
tr: yanlış

en: true
tr: doğru

en: Info
tr: Bilgi

en: White
tr: Beyaz

en: Grid
tr: Izgara

en: Blue
tr: Mavi

en: Black
tr: Siyah

en: Yellow
tr: Sarı

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
tr: Daha fazla bilgi için, <a href="@help">sitenizin yardım bölümü</a>ne ya da <a href="@handbook">çevrim içi İngilizce Drupal el kitapları</a>na bakabilirsiniz. Ayrıca <a href="@forum">resmi Drupal forumları</a>na yazabilir ya da <a href="@support">diğer destek seçeneklerine</a> bakabilirsiniz.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
tr: <h1 class="title">Yeni Drupal sitenize hoşgeldiniz!</h1><p>Lütfen sitenizi ayarlamak ve kullanmaya başlamak için aşağıdaki adımları takip edin:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
tr: <strong>Sitenizi yapılandırın</strong> Giriş yaptıktan sonra, <a href="@admin">yönetim bölümünü</a> ziyaret edin, burada sitenizin her özelliğini <a href="@config">kişiselleştirebilir ve yapılandırabilirsiniz</a>.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
tr: <strong>Ek işlevleri etkinleştirin</strong> Sonraki adımda, <a href="@modules">eklentiler listesi</a>ni ziyaret edin ve ihtiyaçlarınıza uyan özellikleri etkinleştirin. Daha fazla eklentiyi <a href="@download_modules">Drupal eklenti indirme bölümünde</a> bulabilirsiniz.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
tr: <strong>Site tasarımınızı kişiselleştirin</strong> Sitenizin görünümünü değiştirmek için <a href="@themes">tema bölümünü</a> ziyaret edin. Burada mevcut temalardan birini ya da <a href="@download_themes">Drupal tema indirme bölümünden</a> edinebileceğiniz yeni temaları kullanabilirsiniz.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
tr: <strong>İçerik göndermeye başlayın</strong> Sonunda,siteniz için <a href="@content">içerik oluşturabilirsiniz</a>. Oluşturduğunuz bir içeriği anasayfaya atadığınızda bu ileti kaybolacaktır.

en: Alert
tr: Çok önemli
