jQuery Mobile UI (6.x-3.0-beta1) - en to uk translation catalogue (33 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Delete
uk: Видалити

en: Search
uk: Пошук

en: default
uk: замовчування

en: Back
uk: Назад

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Refresh
uk: Оновити

en: Check
uk: Перевірити

en: Forward
uk: Переслати

en: Mobile
uk: Мобільний

en: false
uk: хибність

en: true
uk: істина

en: Info
uk: Інформація

en: White
uk: Білий

en: Grid
uk: Сітка

en: Blue
uk: Синій

en: Grey
uk: Сірий

en: Black
uk: Чорний

en: Yellow
uk: Жовтий

en: slide
uk: слайд

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
uk: За повнішою інформацією зверніться до <a href="@help">секції допомоги</a>, або до <a href="@handbook">онлайн підручників Друпалу</a>. Також Ви можете звернутись за допомогою на <a href="@forum">форумі Друпалу</a>, або переглянути велику кількість <a href="@support">інших можливостей підтримки</a>.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
uk: <h1 class="title">Вітаю на Вашому новому сайті!</h1><p>Будь ласка, зробіть наступні кроки для настройки і початку використання Вашого сайту:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
uk: <strong>Налаштуйте сайт</strong> Після входу на сайт відвідайте <a href="@admin">розділ адміністрування</a>, де можна <a href="@config">налаштувати і зконфігурувати під себе</a> усі аспекти Вашого сайту.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
uk: <strong>Увімкніть додаткову функціональність</strong> Потім відвідайте <a href="@modules">список модулів</a> і увімкніть функціонал, який відповідає вашим особистим вимогам. Додаткові модулі можна знайти на <a href="@download_modules">сторінці завантаження модулів Друпалу</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
uk: <strong>Налаштуйте дизайну вебсайту</strong> Щоб змінити "вигляд та механіку" Вашого сайту, відвідайте <a href="@themes">розділ тем</a>. Можна вибрати одну з існуючих тем або завантажити додаткові теми з <a href="@download_themes">розділу завантаження тем Друпалу</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
uk: <strong>Почніть публікувати наповнення</strong> Нарешті Ви зможете <a href="@content">створювати наповнення</a> для Вашого сайту. Це повідомлення зникне після появи першої публікації на головній сторінці.

en: Alert
uk: Застереження

en: Star
uk: Зірка

en: Plus
uk: Плюс

en: Minus
uk: -

en: Gear
uk: Зубцювате колесо

en: dialog
uk: діалогове вікно
