LDAP integration (6.x-1.0-beta3) - en to it translation catalogue (43 entries)

en: user
it: utente

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Groups
it: Gruppi

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Resources
it: Risorse

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Save
it: Salva

en: Update
it: Aggiorna

en: The configuration options have been reset to their default values.
it: Le opzioni di configurazione sono state riportate ai loro valori predefiniti.

en: Attributes
it: Attributi

en: reset
it: ripristina

en: anonymous
it: anonimi

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Do nothing
it: Non fare niente

en: Server settings
it: Impostazioni server

en: block
it: blocco

en: Clear
it: Cancella

en: Denied
it: Negato

en: User name
it: Nome utente

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Login attempt failed for %user.
it: Tentativo di accesso fallito per %user.

en: activate
it: attivare

en: Activate
it: Attiva

en: Data
it: Dati

en: export
it: esporta

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il nome ad uso interno deve contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore.

en: Notes:
it: Note:

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
it: Il nome %name è associato a un indirizzo e-mail riservato e quindi non può effettuare l'accesso.

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
it: Può contenenre solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura ("_"). <strong>Evitare di scegliere un nome uguale ad un progetto Drupal esistente.</strong>
