Lexicon (6.x-1.0) - en to ar translation catalogue (27 entries)

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: Operations
ar: عمليات

en: List
ar: لائحة

en: disabled
ar: معطَّل

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Search
ar: بحث

en: Synonyms
ar: مرادفات

en: none
ar: لا شيء

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Icon
ar: أيقونة

en: Add term
ar: إضافة مصطلح

en: General
ar: عام

en: Clear cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: normal
ar: عادية

en: minutes
ar: دقائق

en: edit term
ar: حرر المفردة

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: administer taxonomy
ar: يدير التصنيف

en: access administration pages
ar: يصل إلى صفحات الإدارة

en: Link style
ar: طرز الرابط

en: Superscript
ar: نص علوي

en: See also
ar: طالع أيضا

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
ar: <ul>
    <li>تأكد من صحة إملاء الكلمات.</li>
    <li>امسح علامات التنصيص من حول العبارات لتطابق كل كلمة على حدة: <em>"الحوت الأزرق"</em> تعطي نتائج أقل من <em>الحوت الأزرق</em>.</li>
    <li>فكر في توسيع مساحة ما يتطابق مع استعلامك باستخدام <em>OR</em>: <em>حوت أزرق</em> ستعطي نتائج أقل من <em>الحوت OR الأزرق</em>.</li>
    </ul>

en: Word
ar: كلمة

en: Case sensitive
ar: حساس لحالة الأحرف
