LimeSurvey Sync (6.x-1.6) - en to it translation catalogue (97 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: enable
it: attiva

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: more
it: altro

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: none
it: nessuno

en: edit
it: modifica

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Summary
it: Sommario

en: Section
it: Sezione

en: Node type
it: Tipo di contenuto

en: Statistics
it: Statistiche

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Options
it: Opzioni

en: Node
it: Nodo

en: Answer
it: Risposta

en: All
it: Tutti

en: Never
it: Mai

en: Custom
it: Personalizzato

en: Comment
it: Commento

en: Filter
it: Filtra

en: Warning
it: Avviso

en: 1 day
it: 1 giorno

en: Desc
it: Disc

en: Start date
it: Data iniziale

en: Other
it: Altro

en: Anonymous
it: Anonimo

en: fields
it: campi

en: Sort by
it: Ordina per

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Gender
it: Sesso

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Successful
it: Riuscito

en: Notice
it: Avviso

en: Not available
it: Non disponibile

en: Completed
it: Completato

en: width
it: larghezza

en: height
it: altezza

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Questions
it: Domande

en: Apply
it: Applica

en:  content
it:  contenuti

en: Available
it: Disponibile

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: empty
it: vuoto

en: Offset
it: Scostamento

en: and
it: e

en: Synchronize
it: Sincronizzazione

en: Answers
it: Risposte

en: translate
it: traduci

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: @type %title has been created.
it: @type %title è stato creato.

en: @type %title has been updated.
it: Il @type %title è stato aggiornato.

en: Yes/No
it: Sì/No

en: Node revision
it: Revisione nodo

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
it: Il tipo di database in cui i dati del sito @drupal verranno memorizzati.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
it: Il nome leggibile dalla macchina di questo tipo di contenuto. Questo testo verrà utilizzato per la costruzione dell'URL della pagina <em>crea contenuto</em> per questo tipo di contenuto. Questo nome deve contenere soltanto lettere minuscole, numeri e caratteri di sottolineatura. Questo nome deve essere univoco.

en: The machine-readable name %type is already taken.
it: Il nome %type leggibile dalla macchina è già utilizzato.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
it: Nome leggibile dalla macchina non valido. Per favore inserire un nome diverso da %invalid.

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
it: Il file %file non è protetto dalle modifiche e rappresenta un richio per la sicurezza. Devi modificare i permessi sul file per renderlo non scrivibile.

en: Database is encoded in UTF-8
it: Il database è codificato in UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
it: Drupal non è in grado di determinare se la codifica del database sia stata imposta su UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
it: PostgreSQL si è inizializzato.

en: Test result
it: Risultato del test

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
it: Nel file %settings_file hai configurato @drupal per l'utilizzo di un server %driver, tuttavia la tua installazione di PHP non supporta al momento questo tipo di database.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
it: Non è stato possibile installare Drupal correttamente usando il database esistente. Rivedi gli errori.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
it: Nome ad uso interno non valido. Inserisci un nome diverso da %invalid.

en: Editing
it: Modifica

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
it: La tua configurazione di PHP supporta un solo tipo di database, quindi il tipo di database è stato selezionato automaticamente.

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
it: La versione di PHP in uso ha dei problemi noti con PostgreSQL. É necessario aggiornare PHP alla versione 5.2.11, 5.3.1 o superiore.

en: Failure
it: Fallito

en: %type_name: Create new content
it: %type_name: Crea nuovo contenuto

en: %type_name: Edit own content
it: %type_name: Modifica i propri contenuti

en: %type_name: Edit any content
it: %type_name: Modifica tutti i contenuti

en: %type_name: Delete own content
it: %type_name: Elimina i propri contenuti

en: %type_name: Delete any content
it: %type_name: Elimina qualsiasi contenuto

en: @driver_name settings
it: impostazioni @driver_name

en: Database file
it: File del database

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
it: Il parametro %setting è al momento impostato come '%current_value', deve invece essere impostato come '%needed_value'. Puoi modificare il parametro eseguendo questa query: !query

en: Master
it: Principale

en: Last page
it: Ultima pagina
