Lingwo - Collaborative dictionary (6.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (48 entries)

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: none
pt: nenhum

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Audio
pt: Áudio

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Upload
pt: Carregar

en: Options
pt: Opções

en: Fields
pt: Campos

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Set name
pt: Nome do conjunto

en: Example
pt: Exemplo

en: here
pt: aqui

en: Definition
pt: Definição

en: No.
pt: Não.

en: Relationship
pt: Relação

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Automatic
pt: Automático

en: Examples
pt: Exemplos

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en:  content
pt:  conteúdo

en: translation
pt: tradução

en: Translation
pt: Tradução

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Add field
pt: Adicionar campo

en: Audio file
pt: Arquivo de áudio

en: Enabled fields
pt: Campos habilitados

en: Permitted upload file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
pt: Extensões de arquivo que um usuário pode enviar neste campo. Separe cada extensão com um espaço e não inclua o ponto (.). Se você deixar esse campo em branco, os usuários vão poder subir arquivos de qualquer extensão.

en: Maximum upload size per file
pt: Tamanho máximo de transferência por arquivo

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas arquivos com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O arquivo tem %filesize, que excede o tamanho máximo permitido de %maxsize.

en: The file could not be uploaded.
pt: Não foi possível transferir o arquivo.

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma do usuário atual

en: Default site language
pt: Idioma padrão do site

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O nome legível de máquina deve conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados.

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pt: Subdiretório opcional incluindo o diretório "%directory" onde os arquivos serão armazenados. Não inclua as barras anteriores ou posteriores.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
pt: Especifique o tamanho máximo que será aplicado em cada arquivo separadamente. Digite um valor como "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) para restringir o tamanho permitido para o arquivo. Se você deixar este campo vazio, os tamanhos dos arquivos somente serão limitados pela configurações <em>maximum post</em> e <em>file upload sizes</em>do PHP (limite atual <strong>%limit</strong>).
