Managing News (6.x-1.1) - en to de translation catalogue (37 entries)

en: Home
de: Startseite

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Development
de: Entwicklung

en: Type
de: Typ

en: Search
de: Suche

en: Feed
de: Newsfeed

en: Update
de: Aktualisieren

en: Add
de: Hinzufügen

en: Feed URL
de: Feed-URL

en: Number of items
de: Anzahl der Elemente

en: Create
de: Erstellen

en: Page title
de: Seitentitel

en: Channel
de: Kanal

en: All feeds
de: Alle RSS-Feeds

en: Share
de: Teilen

en: Save this search
de: Diese Suche speichern

en: Map
de: Karte

en: Fill opacity
de: Deckkraft

en: Log out
de: Abmelden

en: Listing
de: Auflistung

en: Delete terms
de: Begriffe Löschen

en: from
de: von

en: Channels
de: Kanäle

en: Update now
de: Jetzt aktualisieren

en: Account settings
de: Kontoeinstellungen

en: Graph
de: Diagramm

en: Print
de: Drucken

en: Embed
de: Einbetten

en: Search index
de: Suchindex

en: Installing @drupal
de: @drupal wird installiert

en: The installation has encountered an error.
de: Bei der Installation ist ein Fehler aufgetreten.

en: Book page
de: Buchseite

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
de: Eine <em>Buchseite</em> ist eine Seite mit Inhalt, die in einer Ansammlung von ähnlichen Einträgen als <em>Buch</em> organisiert ist. Eine <em>Buchseite</em> zeigt automatisch Links zu angrenzenden Seiten an. Diese bieten eine einfache Navigation für die Organisation und zur Durchsicht von strukturiertem Inhalt.

en: Welcome to !site_name.
de: Willkommen auf !site_name.

en: Back to site
de: Zurück zur Website

en: complete
de: vollständig
