Memcache API and Integration (6.x-1.12) - en to da translation catalogue (27 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Administer
da: Administration

en: Value
da: Værdi

en: Totals
da: Total

en: Size
da: Størrelse

en: key
da: nøgle

en: Unknown
da: Ukendt

en: Property
da: Egenskab

en: Reports
da: Rapporter

en: status report
da: statusrapport

en: High performance integration with memcache.
da: Højtydende integration med memcache.

en: Show memcache statistics at the bottom of each page
da: Vis memcache-statistik i bunden af hver side

en: These statistics will be visible to users with the 'access memcache statistics' permission.
da: Statistikken er synlig for brugere med tilladelsen 'tilgå memcache-statistik'.

en: Memcache statistics
da: Memcache-statistik

en: access memcache statistics
da: tilgå memcache-statistik

en: Memcache included
da: Memcache inkluderet

en: Memcache not included
da: Memcache ikke inkluderet

en: Memcache admin
da: Memcache administration

en: Memcache admin requires that the "cache_inc" $conf variable be set to include either memcache.inc or memcache.db.inc. Please read the !instructions.
da: Memcache administration kræver at "cache_inc" $conf-variablen sættes til at inkludere enten memcache.inc eller memcache.db.inc. Læs venligst !instructions.

en: installation instructions
da: installationsvejledningen

en: Memcache Admin
da: Memcache administration

en: Adds a User Interface to monitor the Memcache for this site.
da: Tilføjer en brugergrænseflade til overvågning af sitets memcache.

en: Show or hide memcache statistics at the bottom of each page.
da: Vis eller skjul memcache-statistik i bunden af hver side.

en: more information
da: mere information

en: Performance and scalability
da: Ydelse og skalering

en: Connections
da: Forbindelser

en: View statistics for all configured memcache servers.
da: Vis statistik for alle konfigurerede memcache-servere.
