Menu Minipanels (6.x-1.3) - en to de translation catalogue (38 entries)

en: Title
de: Titel

en: None
de: Keine

en: True
de: Wahr

en: False
de: Falsch

en: Menu
de: Menü

en: Menu item
de: Menüpunkt

en: Default settings
de: Standardeinstellungen

en: Static
de: Statisch

en: Fixed
de: Statisch

en: Red
de: Rot

en: Fade
de: Überblenden

en: Top middle
de: Oben Mitte

en: Top left
de: Oben links

en: Top right
de: Oben rechts

en: Bottom middle
de: Unten Mitte

en: Bottom right
de: Unten rechts

en: Bottom left
de: Unten links

en: Relative
de: Relativ

en: Green
de: Grün

en: Border color
de: Rahmenfarbe

en: Target
de: Ziel

en: Effect
de: Effekt

en: Light
de: Hell

en: Click
de: Klick

en: Absolute
de: Absolut

en: Edit this menu
de: Diese Menü bearbeiten

en: Double click
de: Doppelklick

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
de: Geben Sie Seiten an, indem Sie deren Pfade angeben, ein Pfad pro Zeile. Das Zeichen ‚*’ ist ein Platzhalter. Beispiele für Pfade sind %blog für die Blog-Seite und %blog-wildcard für jeden persönlichen Blog. %front ist die Startseite.

en: Style name
de: Stilname

en: Grow
de: Vergrößern

en: Dark
de: Dunkel

en: Arrow position
de: Pfeilposition

en: Menu selection
de: Menüauswahl

en: Right top
de: Rechts oben

en: Right bottom
de: Rechts unten

en: Left bottom
de: Links unten

en: Left top
de: Links oben

en: Border radius (px)
de: Radius für Ränder (px)
