MERCI (Manage Equipment Reservations, Checkout and Inventory) (6.x-2.0-rc1) - en to fr translation catalogue (75 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Item
fr: Élément

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Edit
fr: Modifier

en: edit
fr: modifier

en: Views
fr: Vues

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Active
fr: Actif

en: Add Item
fr: Ajouter un élément

en: Inactive
fr: Inactif

en: Template
fr: Gabarit

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Checked out
fr: Emprunté

en: Permissions
fr: Droits

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Denied
fr: Refusé

en: Save content type
fr: Enregistrer le type de contenu

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Available
fr: Disponible

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Argument type
fr: Type d'argument

en: No nodes selected.
fr: Aucun nœud sélectionné.

en: Inventory
fr: Inventaire

en: The %module module is not enabled.
fr: Le module %module n'est pas activé.

en: Reservation
fr: Réservation

en: Undated
fr: Non daté

en: Confirmed
fr: Confirmé

en: User autocomplete
fr: Saisie semi-automatique des noms d'utilisateur

en: Javascript Choice Form
fr: Choix du formulaire Javascript

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
fr: Si vous souhaitez une validation pour certains types de nœuds spécifiques, cochez-les ; si aucun nœud n'est coché, tous les nœuds seront acceptés.

en: Resource
fr: Ressource

en: Unconfirmed
fr: Non confirmé

en: Save Permissions
fr: Enregistrer les droits d'accès

en: Grouping
fr: Regroupement

en: MERCI type
fr: Type MERCI

en: Rate per hour -- default
fr: Tarif horaire -- par défaut

en: Reservation status
fr: Statut de la réservation

en: The status of the reservation.
fr: Le statut de la réservation.

en: MERCI settings
fr: Paramètres MERCI

en: Rate per hour
fr: Tarif horaire

en: Bucket
fr: Ensemble

en: Checked Out
fr: Emprunté

en: Monday hours
fr: Horaires du lundi

en: Add more items
fr: Ajouter plus d'éléments

en: <Select>
fr: --Sélectionner--

en: Buckets
fr: Ensembles

en: %title must be a number.
fr: %title doit être un nombre.

en: Currently reserved items
fr: Élément actuellement réservés

en: The dates and times for %name conflict with one or more existing reservations
fr: Les dates et heures pour %name entrent en conflit avec une ou plusieurs réservations déjà existantes.

en: create reservations
fr: créer des réservations

en: create confirmed reservations
fr: créer des réservations confirmées

en: administer MERCI
fr: administrer MERCI

en: Printable contract
fr: Contrat imprimable

en: Sub type
fr: Sous type

en: Date popup
fr: Popup Date

en: MERCI Configuration
fr: Configuration de MERCI

en: Current Inventory
fr: Inventaire actuel

en: Printable Contract
fr: Contrat imprimable

en: Room
fr: Salle

en: Limit Lists to Available Items
fr: Limiter les listes aux éléments disponibles

en: MERCI Staff
fr: Équipe MERCI

en: %name is not active.
fr: %name n'est pas actif.

en: view all reservations
fr: voir toutes les réservations

en: Accessories
fr: Accessoires

en: manage reservations
fr: gérer les réservations

en: On Hand
fr: Disponible

en: Add a new content type
fr: Ajouter un nouveau type de contenu

en: Synchronize Fields
fr: Synchroniser les champs
