modr8 (6.x-1.3) - en to id translation catalogue (46 entries)

en: delete
id: hapus

en: Default action
id: Tindakan baku

en: approve
id: setujui

en: no action
id: tidak ada tindakan

en: Number of moderated posts to display per page
id: Jumlah posting yang dimoderasi untuk ditampilkan per halaman

en: E-mail
id: Email

en: Send approval messages
id: Kirim pesan persetujuan

en: Acceptance e-mail subject
id: Judul e-mail penerimaan

en: Acceptance e-mail
id: E-mail penerimaan

en: Replacement strings are: %macros
id: String pengganti: %macros

en: Send denial messages
id: Kirim pesan penolakan

en: Denial e-mail subject
id: Judul email penolakan

en: Denial e-mail
id: E-mail penolakan

en: Approve
id: Setujui

en: Delete
id: Hapus

en: No action
id: Tidak ada tindakan

en: Note to author
id: Catatan kepada penulis

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: The %type with title %title has been approved.
id: %type dengan judul %title telah disetujui.

en: approval
id: persetujuan

en: denial
id: penolakan

en: %type message was sent to %username
id: pesan %type telah dikirim ke %username

en: There was a problem sending the %type message to %username
id: Terdapat masalah pengiriman pesan %type kepada %username

en: An error occurred when trying to load this content.
id: Kegalatan terjadi saat mencoba memuat konten ini.

en: Your %type entry entitled "%title" has been approved by our content moderator! Other visitors to %site will now be able to view it.
    
    You can visit %node_url to view it yourself.
    
    %note
    
    Regards,
    The %site team
id: Entri %type Anda yang berjudul "%title" telah disetujui oleh moderator konten kami! Pengunjung di %site kini akan dapat melihatnya.
    
    Anda dapat mengunjungi %node_url untuk melihatnya sendiri.
    
    %note
    
    Salam,
    Tim %site

en: Your %type entry entitled "%title" has been denied by our content moderator. The content has been deleted from our site.
    
    %note
    
    Regards,
    The %site team
id: Entri %type Anda yang berjudul "%title" telah ditolak oleh moderator konten kami. Konten tersebut telah dihapus dari situs kami.
    
    %note
    
    Salam,
    Tim %site

en: Moderated content
id: Konten dimoderasi

en: Approve or delete moderated content.
id: Setujui atau hapus konten dimoderasi.

en: Modr8 settings
id: Pengaturan Modr8

en: Configure content moderation.
id: Konfigurasi moderasi konten.

en: In moderation queue
id: Dalam antrian moderasi

en: This %type will be placed in moderation if the %moderate checkbox is selected.
id: Pilihan %type ini akan ditempatkan dalam moderasi jika kotak %moderate dipilih.

en: This %type will be submitted for moderation and will not be accessible to other users until it has been approved.
id: Pilihan %type ini akan diajukan untuk moderasi dan tidak dapat diakses oleh pengguna lain sebelum disetujui.

en: @items in moderation
id: @items dalam moderasi

en: Recent additions:
id: Penambahan terakhir:

en: 1 post | @count posts
id[0]: 1 posting
id[1]: @count posting

en: moderate content
id: moderasi konten

en: Easy, dedicated moderation of content
id: Mudah, didedikasikan untuk memoderasi konten

en: Action
id: Tindakan

en: Date
id: Tanggal

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: Save
id: Simpan

en: User
id: Pengguna

en: Never
id: Tidak pernah
