Mollom (6.x-1.14) - en to it translation catalogue (60 entries)

en: Forms
it: Form

en: Next
it: Seguente

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Links
it: Collegamenti

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: Comment form
it: Form dei commenti

en: User registration form
it: Form di registrazione dell'utente

en: User contact form
it: Form di contatto utente

en: Settings
it: Impostazioni

en: Save
it: Salva

en: Add
it: Aggiungi

en: Text
it: Testo

en: Statistics
it: Statistiche

en: Configure
it: Configura

en: Comment
it: Commento

en: Not configured
it: Non configurato

en: Context
it: Contesto

en: Public key
it: Chiave pubblica

en: Optionally report this to Mollom
it: Notifica al servizio Mollom

en: Don't send feedback to Mollom
it: Non inviare la segnalazione al servizio Mollom

en: Report as spam or unsolicited advertising
it: Segnala come spam o pubblicità indesiderata

en: Report as obscene, violent or profane content
it: Segnala contenuto con oscenità, termini violenti o profani

en: Report as low-quality content or writing
it: Segnala come contenuto di bassa qualità

en: Report as unwanted, taunting or off-topic content
it: Segnala come contenuto non-voluto, denigratorio o fuori argomento.

en: The comment has been deleted.
it: Il commento è stato eliminato

en: Report as inappropriate: @link
it: Segnala come 'inappropriato': @link

en: Report as inappropriate
it: Segnala come contenuto 'inappropriato'

en: Private key
it: Chiave privata

en: All fields
it: Tutti i campi

en: Invalid
it: Scorretto

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are deleted.
it: Il commento selezionato è stato segnalato come inappropriato ed eliminato.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are unpublished.
it: I commenti selezionati sono stati segnalati come inappropriati e rimossi dallo stato di 'pubblicato'.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are deleted.
it: I post selezionati sono stati segnalati come inappropriati ed eliminati.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are unpublished.
it: I post selezionati sono stati segnalati come inappropriati e rimossi dallo stato di 'pubblicato'.

en: Author name
it: Nome dell'autore

en: Protection mode
it: Metodo di protezione

en: Unprotect
it: Togli protezione

en: Add form
it: Aggiungi form

en: All available forms are protected already.
it: Tutti i form disponibili sono protetti.

en: Are you sure you want to unprotect this form?
it: Vuoi veramente disabilitare la protezione di questo form?

en: Mollom will no longer protect this form from spam.
it: Mollom non proteggerà più questo form dallo spam.

en: Profanity
it: Volgarità

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url">Mollom privacy policy</a>.
it: Sottomettendo questo form, tu accetti la <a href="@privacy-policy-url">politica della privacy di Mollom</a>.

en: @name form
it: Form @name

en: Mollom statistics
it: Statistiche di Mollom

en: Are you sure you want to delete %text from the blacklist?
it: Sei sicuro di voler eliminare %text form dalla balcklist?

en: Configure %form-title protection
it: Configura  la  protezione di %form-title

en: Text analysis
it: Analisi del testo

en: Text fields to analyze
it: Campi di testo da analizzare

en: At least one text analysis check is required.
it: Almeno un controllo sull'analisi del testo  è richiesto.

en: The form protection has been added.
it: La protezione del form è stata aggiunta.

en: The form protection has been updated.
it: La protezione del form è stata aggiornata.

en: Access keys
it: Chiavi di accesso

en: Enable testing mode
it: Abilita la modalità di test.
